Żeglarstwo olimpijskie
Lepsze finanse, słabsze wyniki
Żeglarstwo olimpijskie
Lepsze finanse, słabsze wyniki

Dofinansowanie żeglarstwa sportowego ze środków publicznych pozyskane przez PZŻ w latach 2022 – 2024
Ważnym motorem napędowym sportu są dyscypliny olimpijskie. Dają zwycięzcom miejsce w historii, a krajom pozycję świecie. Polska w żeglarstwie zdobyła 4 medale (ostatni raz w 2020 roku), co daje jej 28 pozycję w klasyfikacji. Kadrą zarządza Polski Związek Żeglarski, a głównym źródłem finansowania są dotacje Ministerstwa Sportu i Turystyki, które w ostatnich latach były rekordowe.
Przed ubiegłorocznymi igrzyskami w Paryżu w polskiej kadrze olimpijskiej panował optymizm, choć ostrożny. Do Francji pojechała 10 osoba grupa zawodniczek i zawodników. Największym faworytem był Paweł Tarnowski, świeżo upieczony wicemistrz świata i mistrz Europy w klasie iQFoil. Szanse medalowe miały też m.in. Maja Dziarnowska w tej samej klasie oraz duet Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w klasie 49er. Dodatkowym atutem z pewnością była dobra passa, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków z ministerstwa, które co roku były coraz wyższe. Sam związek określał je jako rekordowe. Z drugiej strony Polakom nie sprzyjały nieustanne zmiany, jeżeli chodzi o klasy olimpijskie. W poprzednich latach największe tryumfy odnosiliśmy w klasie Finn, a przede wszystkim windsurfingowej RSX, które wypadły z igrzysk.
Niestety, skończyło się na miejscach poza podium. Tarnowski po fazie zasadniczej zajmował czwarte miejsce, jednak w ćwierćfinale serii medalowej zajął ostatnie miejsce i ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji. Buksak i Wierzbicki przystąpili do wyścigu medalowego z piątej pozycji, ale falstart w finale sprawił, że utrzymali tę lokatę w klasyfikacji końcowej. Dziarnowska również zakończyła rywalizację na ósmym miejscu.




Występy Polaków na IO (1992–2024)
Powiazane artykuły: