Prywatna inicjatywa
Narodowy sukces
Prywatna inicjatywa
Narodowy sukces

Maciej Cylupa
Jeszcze kilka lat temu zaledwie sześć klubów brało udział w pionierskich rozgrywkach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Dziś, na tej samej linii startu, w ramach ekstraklasy i niższych klas ligowych, rywalizuje ich blisko pięćdziesiąt. W tym czasie zmieniło się właściwie wszystko: nazwa, format, flota, poziom sportowy i medialna oprawa regat. A co najważniejsze – apetyt organizatora, Macieja Cylupy, wciąż rośnie.
Zaledwie dekadę od debiutu, Polska Liga Żeglarska (PLŻ) to już nie niszowy projekt dla zapaleńców, ale ogólnopolski, wielopoziomowy system ligowy, obejmujący blisko sto klubów, cztery kategorie rozgrywkowe i własną młodzieżówkę. Z relacjami w telewizji, studiem eksperckim i transmisjami na żywo. Do tego zainteresowanie kibiców, widowiskowe otwarcia sezonu i starty medalistów olimpijskich. Co wyjątkowe – to w pełni prywatna inicjatywa, rozwijana bez wsparcia związkowego, stworzona i zarządzana przez Macieja Cylupę i jego zespół. Trudno dziś o drugą tak konsekwentnie i dynamicznie rozwijaną inicjatywę w krajowym żeglarstwie.
Polska Liga Żeglarska powstała w 2015 roku z inicjatywy dwóch żeglarskich przedsiębiorstw - szczecińskiej MT Partners i trójmiejskiej GSC Yachting. Początkowo oficjalną nazwą była Polska Ekstraklasa Żeglarska, ale w miarę rozwoju poziomów ligowych nazwa została przekształcona. Początkowo projekt obejmował cztery rundy regat w Sopocie i Szczecinie. Pierwsze sezony przyciągały kilka klubów, jednak dzięki konsekwentnemu rozwojowi, wprowadzeniu transmisji na żywo i promocji medialnej, liczba uczestników zaczęła rosnąć. W 2020 roku uruchomiono 1 Ligę, a w kolejnych latach powstały ligi regionalne, takie jak wielkopolska, śląska, trójmiejska, warszawska i mazurska.


Powiazane artykuły: