Utarło się, że najlepsze wina pochodzą z Francji, Włoch, Hiszpanii, może jeszcze z Chile, czy Stanów Zjednoczonych. Tymczasem warto poszerzyć horyzonty. Przekonaliśmy się o tym podczas degustacji win słoweńskich, którą w hotelu Golden Tulip zorganizował portal visitslovenia.pl

Winiarstwo jest niezwykle ciekawym wątkiem historii i krajobrazu kulturowego Słowenii. Mimo ponad 25 wieków tradycji wina ze słonecznej strony Alp nie są powszechnie znane na rynkach światowych, a nawet europejskich. A przecież kraj ten ma wielkie winiarskie tradycje. Mało kto wie, że w mieście Maribor rośnie najstarsza owocująca winorośl, która ma już 400 lat, a statystyczne spożycie wina na jednego mieszkańca w Słowenii jest większe niż we Włoszech. 

Degustacja w hotelu Golden Tulip udowodniła, że słoweńscy winiarze sztukę produkcji wina opanowali do perfekcji. Potwierdzają to notabene eksperci, czyli najbardziej wykwalifikowani sommelierzy, którzy wina słoweńskie stawiają na tej samej półce co wyroby francuskie, włoskie, czy hiszpańskie. 

Słoweńska mapa wina dzieli się na 3 podstawowe regoiny: Podravje, Posavje i Primorje. Z Podravje pochodzą najsłynniejsze wina białe: Renski rizling, Laški rizling, Šipon, Zeleni Radgonska ranina, silvanec, Rumeni muška, Sauvignon i  Traminec. Wina czerwone: Modra frankinja, Modri pinot i Zweigelt.

Specjałem z Posavje jest  czerwone, wytrawne wino Cviček. Inne gatunki to Rdeča kraljevina,  Žametovka, Modra frankinja, Šentlovrenka, Laški rizling, Beli pinot, Rizvanec. Z nadmorskiego regionu Primorje pochodzą wina czerwone: Barbera, Cabernet franc, Refošk, Modri pinot i Merlot. Białe wina to Malvazija, Beli pinot, Sivi pinot, Rebula. Warto spróbować!