W tym miesiącu mamy dla was wyjątkową literacką podróż, pełną emocji i zagadek. Przygotowaliśmy książki poruszające, zaskakujące i zmuszające do przemyśleń. Zatem bądźcie gotowi na historie, które zostaną z wami na długo, bo to coś więcej niż lekkie lektury!

Życie warte życia. Esej o samobójstwie czymś typowo ludzkim

Autor: Christian Rück

Wydawnictwo: Smak Słowa

„Życie warte życia” to książka autorstwa Christiana Rücka, profesora psychiatrii, który w swojej pracy przygląda się samobójstwom i ich różnym aspektom. Rück porusza temat tragicznych decyzji życiowych, takich jak eutanazja, odmowa jedzenia w więzieniu czy samobójstwa, które są częstszą przyczyną śmierci niż wojny i morderstwa. W książce omawia także szwedzkie dążenie do ograniczenia liczby samobójstw do zera oraz kwestie związane z samobójstwami wspomaganymi, które cieszą się dużym poparciem w tym kraju. Autor stawia pytania o sens życia, jego piękno i kruchość, starając się odpowiedzieć, czym tak naprawdę jest życie warte życia. To druga książka Rücka, który wcześniej opublikował „Nieszczęśliwi w raju. Dlaczego czujemy się tak źle, kiedy mamy tak dobrze?”.

Nudziarz

Autor: Piotr Bolc

Wydawnictwo: Wydawnictwo Nocą

Iks, prywatny detektyw, przyjeżdża do malowniczej mazurskiej wioski, licząc na zasłużony odpoczynek od pracy i złożenie życia osobistego. Wynajmuje mały domek od samotnego mężczyzny, którego jedynym sąsiadem jest warszawski biznesmen. Czasami jego syn zaprasza przyjaciół na wakacje, a Iks otrzymuje wyraźne polecenie, by ich nie niepokoić. Jednak wieczór spędzany w samotności zostaje przerwany przez głośny hałas zza żywopłotu, co skłania detektywa do interwencji. Nie zdaje sobie sprawy, że to spotkanie z ludźmi po drugiej stronie ogrodzenia zmieni jego życie, a rozmowa z dziewczyną na tarasie zapoczątkuje wydarzenia, które prowadzą do tragicznego finału.

Zawodowa dziewczyna

Autor: Anna Sakowicz

Wydawnictwo: Purple Book

Dziennikarz znajduje w śmietniku zeszyt 70-letniej kobiety, która w czasach PRL-u była luksusową panią do towarzystwa. Widząc w tym materiał na reportaż, postanawia odszukać autorkę wspomnień i porozmawiać z nią. Przeszukując osiedle, typuje kilka seniorek i podąża za nimi, jednocześnie próbując uporządkować własne życie. Czy uda mu się znaleźć Ksenię? Czy nawiąże z nią rozmowę? W trakcie tej podróży poznajemy jej historię – dlaczego młoda, piękna i inteligentna dziewczyna zdecydowała się na życie jako seksworkerka w Polsce lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych?

Meloman

Autor: Piotr Borlik

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Była policjantka Agata Stec, pozbawiona policyjnych narzędzi, staje w obliczu niebezpiecznego psychopaty. Jej celem jest Henryk Wysocki, popularny aktor teatralny, który dzięki swojej sławie i wpływowym znajomościom czuje się bezkarny. Stec, ścigając go na własną rękę, staje przed trudnym zadaniem przeniknięcia do środowiska teatralnego, gdzie Wysocki skutecznie tuszuje swoje zbrodnicze działania, a fani są gotowi zrobić wszystko, by chronić jego dobre imię. Książka brutalnie ukazuje, jak popularność i uwielbienie mogą prowadzić do zatracenia, dając poczucie bezkarności i skłonność do wykorzystywania tej pozycji.