Szukasz wciągającej lektury? Mamy propozycje, które porwą Cię w zupełnie różne światy! Zanurz się w fascynujące rozważania Stanisława Lema o przyszłości i sztucznej inteligencji, daj się wciągnąć w mroczną kryminalną intrygę Magdaleny Soboty, odkryj nieznane oblicze Gdańska z niezwykłymi fotografiami Maćka Kosycarza, albo poznaj barwną historię człowieka, który kształtował polską scenę muzyczną.

Intelektronika. Przyjaciel Automateusza i inne utwory

Autor: Stanisław Lem

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

To wyjątkowy zbiór tekstów poświęconych sztucznej inteligencji, maszynowej świadomości i relacji między człowiekiem a technologią. Autor w charakterystycznym dla siebie stylu – łączącym filozofię, humor i błyskotliwe spekulacje naukowe – kreśli wizje przyszłości, w których maszyny zyskują osobowość, a granica między ludzkim a sztucznym intelektem zaciera się. Książka zawiera różnorodne opowieści i eseje, w tym klasyczne science fiction o podróżach kosmicznych, groteskowe bajki filozoficzne oraz pełne ironii recenzje książek, które nigdy nie powstały. Każdy z tych elementów jest pretekstem do głębszej refleksji nad naturą myślenia, świadomości i ewolucji technologii.

Róże cmentarne

Autor: Magdalena Sobota

Wydawnictwo: Oficynka

Podczas eksploracji opuszczonych miejsc dwójka przyjaciół natrafia na starym cmentarzu na brutalnie okaleczone zwłoki. W tym samym czasie Hermina Wasylik przypadkiem słyszy wstrząsające wyznanie znajomego prokuratora, który w pijackim uniesieniu przyznaje się do zamordowania własnego ojca. Czy te dwie sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Hermina nie jest pewna, ale intuicja podpowiada jej, że warto to sprawdzić. Decyduje się więc rozpocząć własne dochodzenie, które prowadzi ją na trop mrocznych tajemnic. „Róże cmentarne” to trzeci tom serii kryminalnej Śledztwa Herminy Wasylik, w której Magdalena Sobota po raz kolejny zabiera czytelników w świat zagadek, napięcia i intrygujących śledztw.

Maciek Kosycarz – zwykły niezwykły fotoreporter

Autor: Katarzyna Gawęcka

Wydawnictwo: Części Proste

Aby przybliżyć postać Macieja Kosycarza – fotoreportera, założyciela agencji KFP i twórcy serii albumów „Fot. Kosycarz” – Katarzyna Gawęcka przeprowadziła niemal sto rozmów z jego bliskimi, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Efektem tych wywiadów jest książka, która nie tylko ukazuje go jako człowieka, lecz także przedstawia Gdańsk widziany oczami fotografa dokumentującego jego codzienność i zmiany. To publikacja wykraczająca poza klasyczną biografię – sięga do historii jego ojca, Zbigniewa Kosycarza, i odtwarza przełomowe wydarzenia w Polsce, od czasów Solidarności po upadek komunizmu.

Wojciech „Korzeń” Korzeniowski

Autor: Magdalena Świerczyńska-Dolot

Wydawnictwo: Region

Biografia w formie wywiadu-rzeki Wojciecha Korzeniewskiego to fascynująca opowieść o człowieku z pasją i sukcesami, który wywarł ogromny wpływ na polską scenę muzyczną i jest lekturą obowiązkową dla fanów muzyki, historii kultury i inspirujących życiorysów. Zawiera wiele ciekawych wspomnień i anegdot z życia Korzeniewskiego. Czytelnik może dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Polsce w latach 70. i 80., jak wyglądała praca w branży muzycznej i jak wyglądało życie prywatne Korzeniewskiego, kluczowej postaci polskiej kultury muzycznej. Menedżer legendarnego zespołu Kombi, współautor festiwali w Jarocinie i Sopocie, a także promotor wielu utalentowanych muzyków.