Południowe smaki
Dla miłośników południowych smaków cukiernia Besova w Gdyni to miejsce, którego nie mogą pominąć. To właśnie tutaj trzeba spróbować wyjątkowej wersji baskijskiego sernika, którego międzynarodowa sława sprawiła, że The New York Times w 2021 roku uznał baskijski sernik za „Smak Roku” w artykule podsumowującym kulinarne trendy. Od tamtej pory deser ten zyskał niezliczoną liczbę wariacji – aktualnie triumfy święci pistacjowa odsłona tego wyjątkowego wypieku.
- Jednym z serników, jakie przygotowujemy, jest sernik baskijski, który cieszy się ogromnym powodzeniem – mówi Marta Kwidzińska, właścicielka. - Twórcą tego deseru, znanego również jako Tarta de Queso Vasca, jest Santiago Rivera. Gdy przejął w latach 90. od swoich rodziców restaurację La Viña w San Sebastián, zdecydował się wprowadzić do menu deser inny niż wszystkie. Postawił na sernik, którego kluczem miała być niezwykła delikatność, pomijając kwestie wyglądu czy kształtu – dodaje.
To, co wyróżnia „Burnt Cheesecake” to brak spodu oraz sposób wypiekania. Pieczony w wysokiej temperaturze, zyskuje mocno zarumienioną, lekko przypaloną powierzchnię, która nadaje mu karmelowego posmaku. Wnętrze zaś pozostaje kremowe i delikatne, co czyni go absolutnie wyjątkowym.
- W oryginalnej recepturze jest pięć składników: kremowy ser, cukier, śmietana, jaja i odrobina mąki. Zdecydowanie najważniejszą rolę odgrywa tu ser – delikatny, lekko solony. W swojej recepturze używamy serka śmietankowego typu Philadelphia – podkreśla Kwidzińska. - Oprócz klasycznej wersji w naszych cukierniach dostępny jest również sernik baskijski pistacjowy. Sprowadzoną pistację wstępnie praży się w piecu, a następnie wykonuje z niej gładką pastę, dodawaną do pozostałych składników.
- Oprócz klasycznej wersji w naszych cukierniach dostępny jest również sernik baskijski pistacjowy. Sprowadzoną pistację wstępnie praży się w piecu, a następnie wykonuje z niej gładka pastę, dodawaną do pozostałych składników.
Bardziej klasyczną formę, jednak z nowoczesnym akcentem, podają w Kaiser Patisserie - cukierni, której lokale znajdziemy w Trójmieście, Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku oraz Warszawie.
- To, co wyróżnia nasz sernik baskijski, to lokalny twaróg, który łączymy w odpowiedniej proporcji z serkiem mascarpone, aby zwiększyć kremowość - tłumaczy manager marketingu Aleksandra Karcz-Zakryś. - Jak dobrze wiemy, wszyscy uwielbiamy, kiedy coś chrupie, dlatego nasz spód robiony jest na bazie prażonych płatków migdałowych oraz własnoręcznie produkowanej pasty z tych orzechów - dodaje.
Efekt, jaki uzyskali cukiernicy w Kaiser wynika z wielu prób i błędów, by uzyskać najwyższy poziom deseru, który zachwyci wszystkich - od pracowników, po gości.
- Nasza technolog żywienia Magda Adamska wykonała mnóstwo prób, aby uzyskać idealne proporcje dodatków do klasycznej receptury, jednocześnie utrzymując charakterystyczną kremowość tego sernika. Co warte uwagi, jeden z produktów, które proponujemy w ofercie świątecznej, to seromak - również oparty o sernik baskijski - dodaje Aleksandra Karcz-Zakryś.
To nie jedyne słodkie dodatki, jakie urozmaicają kaiserową wersję. W planach mają dodanie do oferty wersji pistacjowej, kawowej oraz innych, które pozostają na razie niespodzianką!
Baskijski sernik, zarówno w klasycznej odsłonie, jak i tych z dodatkami, jest przykładem tego, jak południowe inspiracje mogą w pełni zachwycić w nadmorskiej scenerii Gdyni. To deser, który łączy prostotę składników z wyjątkowym smakiem.