Na koniec wakacji przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Tym razem biblioteczkę zdominowały powieści. Każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza że eksplorujemy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Miłej lektury!

Styczne

Autor: Agatha Rae

Wydawnictwo: Marpress

Ten thriller społeczny opowiada o czwórce bohaterów: Ricku, Matyldzie, Annie i Danu, którzy budzą się w tajemniczym, obcym lesie. Każdy z nich pochodzi z innego miejsca i czasu, a jedyne, co pamiętają, to fakt, że zasnęli, by obudzić się w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości. W tym świecie słońce nigdy nie zachodzi, a nocą pojawiają się dwa błękitne księżyce. Bohaterowie muszą przetrwać i odkryć, co ich łączy oraz dlaczego znaleźli się w tym miejscu. Książka ta w intrygujący sposób bada ludzką naturę, podkreślając, że największym źródłem strachu może być ciemna strona człowieka. Z drugiej strony sytuacja bohaterów budzi przerażenie, sugerując, że każdy z nas może pewnego dnia znaleźć się w podobnym lesie…

Masz jeszcze czas

Autor: Anna Frankowska

Wydawnictwo: Novae Res

Historia powieści osadzona jest w roku 2521, w świecie zmienionym przez Pierwszą Katastrofę Klimatyczną. W tym postapokaliptycznym świecie, tylko osoby o wyjątkowych talentach mają szansę na przyszłość po ukończeniu szkoły średniej. 18-letnia Aleks Has nie zamierza jednak walczyć o miejsce w tym wyścigu. Zamiast tego, chce w pełni wykorzystać swoje ostatnie lata, realizując listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Jej życie zmienia się, gdy spotyka Doriana – tajemniczego młodzieńca, z którym nawiązuje głęboką więź. Razem próbują znaleźć sens i nadzieję w mrocznym świecie, zadając sobie pytanie: „Co, jeżeli jeszcze jest czas?” na odmianę swojego losu.

Homo nie całkiem sapiens

Autor: Bogdan Wojciszke, Marcin Rotkiewicz

Wydawnictwo: Smak Słowa

Książka ta to rozmowa Marcina Rotkiewicza z profesorem Bogdanem Wojciszke, w której poruszane są kluczowe tematy współczesnej psychologii. Autorzy omawiają zagadnienia związane z władzą, polityką, moralnością, różnicami między płciami, naszymi zachowaniami i decyzjami. Książka oferuje odpowiedzi na pytania dotyczące takich kwestii jak natura moralności, percepcja zła, mechanizmy oszustw umysłowych, kryzys demokracji liberalnej, różnice między przywódcami politycznymi a korporacyjnymi, oraz wpływ badań psychologicznych na nasze rozumienie świata. Dzięki temu czytelnicy zyskują głębszy wgląd w złożoność ludzkiego umysłu i zachowań.

Sopocka gorączka

Autor: Michał Wagner

Wydawnictwo: Dolnośląskie

„Sopocka gorączka” to drugi tom cyklu komedii kryminalnych z ekscentrycznym reporterem Teodorem Koltem w roli głównej. Akcja rozgrywa się w Trójmieście, gdzie Kolt zostaje tymczasowym naczelnym kolektywu dziennikarskiego Provocatio. Jego nowe obowiązki zaczynają się dramatycznie, gdy w redakcji zostaje znalezione ciało mężczyzny z ołówkiem wbitym w gardło. Kolt, wraz z partnerką Matyldą, podejmuje się rozwiązania tej kryminalnej zagadki, co prowadzi ich do sopockiego Grand Hotelu, gdzie odbywa się doroczny konwent krzyżówkowiczów. W tej gęstej sieci tajemnic dziennikarze ścigają mordercę, walcząc z czasem, by rozwikłać krwawą łamigłówkę, zanim padnie kolejna ofiara.