Jak co miesiąc, wracamy z porcją najnowszych literackich wieści z Trójmiasta. Tym razem mamy dla Was dwie propozycje od wielkich profesorów. Stefan Chwin z okazji jubileuszu 75. urodzin zabiera nas w podróż po beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedziach, natomiast Jerzy Limon klasycznie prowadzi skomplikowaną grę z czytelnikiem. Nie zabrakło też pełnokrwistych epickich polskich powieści.

Kamienica Schopenhauerów

Autor: Anna Sakowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW

To wciągająca powieść historyczna osadzona w XVIII wiecznym Gdańsku. Główna bohaterka, młoda Frieda, zostaje pomocnicą kucharki w bogatej kamienicy Schopenhauerów. Tam stopniowo odkrywa mroczne sekrety rodziny i wpada w poważne tarapaty. W tle rozgrywają się burzliwe wydarzenia, które odmieniają oblicze miasta. Powieść łączy w sobie wątki obyczajowe z elementami kryminału. Autorka posługuje się barwnym i plastycznym językiem, dba również o detale historyczne, co sprawia, że powieść jest wiarygodna i wciągająca.

Kaszubska Madonna

Autor: Jerzy Limon

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

"Kaszubska Madonna" to powieść historyczna, która opowiada historię trzech francuskich marynarzy rozbitków na wybrzeżu Kaszub. Ocaleni przez miejscowych, zostają wkrótce aresztowani przez policję, która podejrzewa ich o szpiegostwo. Poddani torturom, marynarze ostatecznie przyznają się do winy, choć są niewinni. Traumatyczne przeżycia na zawsze naznaczają ich życie. Nieco skomplikowana fabuła może utrudnić czytanie, jednak wątki osnute wokół wojny, traumy i tożsamości sprawiają, że lektura staje się czystą przyjemnością.

Mój Gdańsk

Autor: Stefan Chwin

Wydawnictwo: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

To zbiór tekstów poświęconych Gdańskowi autorstwa Stefana Chwina, wybitnego pisarza i mieszkańca tego miasta. Książka zawiera eseje, reportaże, wywiady i fragmenty powieści, które ukazują rodzinne miasto pisarza z różnych perspektyw. Chwin opowiada o bogatej historii swojej miejscowości, jej żywej kulturze, fascynujących ludziach i pilnych problemach. "Mój Gdańsk" to niezwykła lektura dla każdego, kto chce lepiej poznać to wyjątkowe miasto. Autor pisze z pasją i zaangażowaniem, stawia również ważne pytania o tożsamość gdańską, zapraszając czytelników do wspólnej refleksji nad przyszłością tego miasta.

Mesjasz

Autor: Adam Ubertowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Powieść ta śledzi losy zwykłego człowieka od jego narodzin do czasów współczesnych. Czytelnik poznaje jego rodzinę, relacje i wewnętrzne przemyślenia. Historia rozpoczyna się od opisu dzieciństwa i młodości bohatera, kształtujących jego osobowość i poglądy na świat. Ubertowski ukazuje również relacje bohatera z rodziną, przyjaciółmi i kochankami, eksplorując różne aspekty ludzkich więzi. Bohater mierzy się z własnymi słabościami, wątpliwościami i dylematami moralnymi, co czyni go postacią wiarygodną i budzącą emocje. "Mesjasz" stawia pytania o sens życia, rolę jednostki w społeczeństwie i znaczenie wiary.