Maj w trójmiejskiej literaturze jest przekorny, bo pełen krwistych emocji. W zestawieniu znalazły się dwa kryminały z trójmiejskim wątkiem – idealne na wiosenne wyjście na plażę. A dla tych, którzy wolą coś spokojniejszego przygotowaliśmy historię Solidarności, opowiedzianą na nowo oraz bardzo przyjemną obyczajówkę o dorastaniu.

1989. Wspaniały mit

Autor: Mirosław Wlekły, Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera

Wydawnictwo: Znak

Autorzy, którzy znani są z docenionego nagrodami musicalu 1989, wracają z nową twórczością. Tak jak wcześniej dotykają oni spraw przełomu lat 80. i 90., a także przyglądają się Solidarności. A co tym razem próbują opowiedzieć? Książka miała na celu zbadanie pozytywnego mitu nowego ruchu poprzez odejście od podręcznikowej i suchej narracji o Polsce czasu przemian. Za każdym ważnym wydarzeniem stało codzienne i często trudne życie codzienne. Dlatego tym razem czytelnicy spojrzą na tamte czasy przez pryzmat zwykłych obywateli i obywatelek, ponieważ kobieca perspektywa niestety wciąż często jest pomijana.

Podwórko dobrej nadziei

Autor: Andrzej Katzenmark

Wydawnictwo: Oficynka

Autor rozpoczyna swoją opowieść od bardzo statecznego i spokojnego widoku na Słupsk, który rozłożył się pomiędzy lasami, jeziorami i puszczami. Jednak życie bohaterów książki nie jest takie spokojnie, jak mogłoby się wydawać. Żyją oni na przełomie lat 60. i 70., a ich całym światem jest małe podwórko, na którym dochodzi do pierwszych oczarowań, zakochań, smutków i żali, zaskoczeń czy… rozstań. W czasie zmieniają się nie tylko wykreowane postacie, lecz także samo miasto, które daje się przemieniać człowiekowi.

Żółć. Kolory zła

Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak

Wydawnictwo: W.A.B.

„Żółć”, czwarta część cyklu „Kolory zła” autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak właśnie zadebiutowała na rynku wydawniczym. Tym razem akcja rozgrywa się w Sopocie. W mieszkaniu odnaleziono ciało mężczyzny z podciętymi żyłami. Według pierwszych ustaleń – nie było to samobójstwo, lecz okrucieństwo, gdyż ofiara zachowała świadomość podczas tego procederu. Błażej Konarski prowadził szkołę uwodzenia, więc potencjalnych sprawców mogło być wiele. W toku śledztwa wychodzą na jaw liczne sekrety o denacie oraz dręczonych przez niego kobietach – rzeźbiarce z darem synestezji oraz pewnej popularnej instatrenerce. Tropy śledcze się mnożą, prowadząc do gangu samochodowego, nielegalnych substancji, klubów nocnych i przemocowych związków.

Mgła

Autor: Kamila Bryksy

Wydawnictwo: Mięta

Główna bohaterka – Ewelina Dobrzycka – straciła pamięć. Wie tylko, że znajduje się w centrum handlowym. Nie wie, dlaczego i jak się tu znalazła. Na dodatek pojawia się jej mąż, ale czy może mu wierzyć, że nim jest? Poza tym jedynym źródłem wszystkich informacji o Ewelinie jest jej rodzina, ale czy przypadkiem nie wybierają tylko niektórych opowieści, a resztę zatajają? Kobieta cały czas się zastanawia, dlaczego doszło do utraty pamięci, jak to się stało oraz co musiała zapomnieć? Czasami najlepsze, co możesz zrobić, to podjąć bardzo złą decyzję…