Jak warto jeść, żeby było kulturalnie? Co mogą zrobić emeryci zamknięci w domu starości? Czy przed sądem działa prawo miłości? Znaleźliśmy dla Was odpowiedzi na te nietypowe pytania w czterech nowych i smakowitych pozycjach literackich, które polecamy na luty.

Kodeks smakosza

Autor: Horace-Napoleon Raisson
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Gratka dla fanów ciekawostek historycznych, którzy traktują je z przymrużeniem oka. Wydawnictwo słowo/obraz terytoria pokusiło się na pozycję, po raz pierwszy wydaną w 1827 roku. Była w owym czasie kompendium wiedzy o tym, jak radzić sobie podczas uroczystości, koncentrujących się wokół jedzenia. Po jakim daniu trzeba podać nowe widelce? Kto umie zepsuć zabawę reszty towarzystwa? Jak zorganizować obiad z kochanką? Czy można wznieść toast za nieobecnych? Autor stara się odpowiedzieć na te pytania i daje praktyczne wskazówki, jak dać sobie radę z różnymi problemami.

Dlaczego nie było wielkich artystek?

Autor: Linda Nochlin
Wydawnictwo: Smak Słowa

Wyjątkowy i ważny w teorii feministycznej esej znanej badaczki Lindy Nochlin, który stał się podwalinami tworzenia feministycznej historii sztuki. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlatego w kulturze nie było „wielkich artystek”. Swoje rozważania rozpoczyna od stwierdzenia, że jest to błędnie postawione pytanie. Należy skupić się na rozumieniu wielkości oraz wpływie męskiej dominacji na sztukę. Rozkłada na czynniki patrzenie na historię wyłącznie z punktu widzenia mężczyzny. Diagnozuje natomiast dzieła kobiet, który wpisały się w kanon.

Paragraf na miłość

Autor: Natalia Sońska
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Teraz coś dla miłośników literatury obyczajowej i romansu. Judyta to kobieta niezależna, która również jest prawnikiem, więc osobowość przydaje się jej w pracy, gdzie dominuje męska ręka. Piotr natomiast specjalizuje się w prawie gospodarczym i w odróżnieniu od Judyty umie ugryźć się w język. Oboje stają przed sądem, by bronić mężczyzny, jakiemu postawiono szereg ciężkich zarzutów. Jak jednak współpracować, gdy między bohaterami iskrzy od pierwszego spotkania? Czy można odejść od przepisów i skupić się na prawie miłości?

Dzień jeża w domu spokojnej starości

Autor: Robert Tracz
Wydawnictwo: Oficynka

Dom spokojnej starości wcale nie musi być taki spokojny, jak mogłoby się wydawać. W poniemieckiej rezydencji na Wyspie Sobieszewskiej żyje sobie dwunastu emerytów, a każdy z nich dzierży inną historię życia, profesję, charakter i przekonania. Jak zatem pogodzić taki konglomerat osobowości? Co zrobić, gdy mieszkańcy zaczynają się między sobą kłócić? Jak zareagować na ich sojusze? W ten sentymentalnej opowieści o starości, znajdziemy niejeden moment do uśmiechu, zwłaszcza, gdy pensjonariusze muszą przygotować się do obchodów Dnia Jeża.