W listopadzie ruszamy w sentymentalne rejony przeszłości, by odpowiedzieć na pytanie – jacy jesteśmy jako ludzie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka rejonów tematycznych, jakie wzbudzają współcześnie zainteresowanie – historyczne Kaszuby oraz Gdańsk, a także analiza konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Welwetka. Jak znikają Kaszuby

Autor: Stasia Budzisz

Wydawnictwo: Wydaje nam się

Stasia Budzisz, reporterka specjalizująca się w krajach byłego bloku radzieckiego, tym razem kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Welewetka to opowieść o losie kaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, traktowanej podejrzliwie, wciąż poszukującej własnej tożsamości.

Brama

Autor: Wojtek Hrynkiewicz

Wydawnictwo: Novae Res

Zasadnicza służba wojskowa w okresie PRL-u kojarzyła się głównie z umiejętnościami, które zupełnie nie przystawały do osoby żołnierza. Tutaj wygrywało cwaniactwo, kombinowanie i kontakty. Przekonuje się o tym Morus, który jest kandydatem na żołnierza. A bycie w jednostce wojskowej nie różni się dla niego niczym od szarej PRL-owskiej rzeczywistości. Jednak dwa lata spędzony w tym miejscu pokazują mu, że to, czego uczy wojsko, może przydać się do stawiania oporu wobec systemu, który staje się groteską…

Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i polityce

Autor: Martyna Wielewska-Baka

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest współcześnie bardzo nośny, zwłaszcza w nawiązaniu do wydarzeń, które aktualnie dzieją się między tymi dwoma państwami. Czy w obecnym układzie geopolitycznym jest jeszcze miejsce na pytanie o wartość ludzkiego życia? Czy Izrael, stosujący taktyki prewencyjne chroniące ludność cywilną, jest dzisiaj wrażliwszy na cierpienie mieszkańców Strefy Gazy? Dlaczego prezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Bliskim Wschodzie nie odwiedził rodziny Shireen Abu Akleh, dziennikarki prawdopodobnie postrzelonej przez izraelskich żołnierzy? Do jakiego stopnia współczesny Izrael jest demokracją? Na te pytania stara się odpowiedzieć autorka, wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizująca się w tym temacie.

Wróżka, biskup i kasety wideo. Telewizja Sky Orunia (1989-1996)

Autor: Grzegorz Bryszewski

Wydawnictwo: Marpress

To prawdziwa podróż do lat 90. i w rejony Gdańska tego czasu. To podróż do wspomnień, sentymentów i prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się na tych terenach. Ludność po zmianie ustrojowej angażowali się w ezoterykę, słuchali Kaszpirowskiego, a na Oruni powstała Sky Orunia – jedna z pierwszych pirackich telewizji w kraju. Tutaj prezenterzy-amatorzy czytali wiadomości w kapciach, pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w telewizorach, a bohaterem programu został człowiek dzwoniący do studia z zaproszeniem: „Wpadnijcie, mam świetną papugę”.