Na pierwsze jesienne dni mamy dla Was kilka pozycji, które mogą poprawić melancholijny nastrój. Coś z naładowanej emocjonalnie prozy, a także dwie pozycje non-fiction, które pozwolą oderwać się od rzeczywistości i zmienić sposób myślenia.

Głupiec

Autor: Katarzyna Franus

Wydawnictwo: Czarna Owca

Olga, główna bohaterka powieści, dowiaduje się, że poważnie zachorowała i pozostał jej tylko rok życia. Ma do wyboru dwie możliwości – albo podjąć leczenie, które niekoniecznie może jej pomóc, albo skupić się na przeżyciu ostatnich dni w podróży i spełnianiu marzeń. Decyzja nie jest prosta. Co wybierze kobieta? Jakie konsekwencje będą się z tym wiązały? Ta powieść drogi nie przynosi łatwych odpowiedzi, daje jednak sposobność do namysłu nad własnym życiem.

Motywacja bez mitów

Autor: Wiesław Łukaszewski

Wydawnictwo: Smak Słowa

Skąd czerpać motywację do działania? Jak zdobyć siły, by udało się zrealizować kolejne projekty? W jaki sposób się zdyscyplinować? Autor próbuje odpowiedzieć na te pytania, przyglądając się przez wiele lat różnym publikacjom, jakie pojawiły się na ten temat oraz sporządził własne badania i obserwacje. Dzięki temu teraz może podzielić się psychologiczną wiedzą oraz wskazówkami, które mają pomóc w zastosowaniu wiedzy w praktyce. W ten sposób trudne, staje się łatwe.

Gaja. Historia prawdziwa

Autor: Barbara Piórkowska

Wydawnictwo: Marpress

Główną bohaterką jest Gaja – czyli siła, która sprawia, że na Ziemi trwa życie. Oprócz niej do głosu dochodzą także kobiety, strażniczki trwania, a także Ion, skromny urzędnik w Muzeum Historycznym, które zajmuje się odtwarzaniem roślin i zwierząt z fragmentów i szczątków, jakie pozostały jeszcze na Ziemi. Jak do tego doszło, że tętniąca życiem planeta, zamieniła się w przestrzeń pokaleczoną katastrofą?

Nienawiść do literatury

Autor: William Marx

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Literaturę atakowano, opluwano, potępiano pod rozmaitymi pretekstami. Od dwóch i pół tysiąca lat jest oskarżana przez filozofów i teologów, kapłanów i pedagogów, uczonych i socjologów, królów, cesarzy i prezydentów. Książka ta dostarcza licznych dowodów nienawiści. Jednak nienawiść do literatury ujawnia ukryte oblicze historii literatury. To, które być może nadaje jej prawdziwy sens.