Cytując tekst Tomasza Organka: „wiosna wybuchła nam prosto w twarz!”, a wraz z nią pojawiły się zupełnie nowe pozycje literackie, tradycyjnie z trójmiejskim pierwiastkiem. Jedną z nich jest wciągający kryminał z gdańskimi zagadkami w tle, nie zabrakło też lekkiej, komedii romantycznej, a dla bardziej wymagających czytelników w zestawieniu czeka intrygująca pozycja filozoficzna oraz coś z pogranicza reportażu i powieści.

Ćma

Autor: Piotr Górski
Wydawnictwo: HarperCollins

Kolejna część przygód komisarza Kruka, który rozwiązuje zagadki prosto z kryminalnego Gdańska. Co tym razem czeka na niego? Na policję zgłaszają się rodzice młodego chłopaka i zgłaszają jego zaginięcie, rozpoczynają się poszukiwania. Wszystko jednak wskazuje na to, że to była ucieczka z domu. Jednak uwagę policjantów i samego komisarza zwraca ojciec chłopaka, który zaczyna mówić o szczegółach zniknięcia, o których nie powinien wiedzieć. Twierdzi on, że jego syn został pobity i porwany, a teraz jest gdzieś przetrzymywany. Jednocześnie wskazuje na sprawców. Skąd to wszystko wie? To już trzeba się dowiedzieć z najnowszego tomu kryminału.

Cztery strony drzewa

Autor: Izabela Klementowska
Wydawnictwo: Marginesy

Polska szeptucha, szamanka z Mozambiku, norweski strażnik Yggdrasila, pół Komancz, pół Aztek z Kalifornii, para z indyjskiej komuny w Auroville, a także babcia autorki – dzieli ich cały świat, ale łączy jedno: miłość do drzew i niemal symbiotyczny z nimi związek. Autorka jeździ po świecie i sprawdza relacje ludzi z drzewami czy szerzej naturą, która wykracza zwyczajną relację, jaką nawiązuje człowiek z ekosystemem. Czy można się przyjaźnić z drzewami? Kim są rośliny i czy coś czują? Jak traktować świat? Na te pytania próbuje odpowiedzieć reporterka przemierzając świat i dopytując specjalnych gości.

Duet (nie)idealny

Autor: Joanna Łapińska
Wydawnictwo: Novae Res

Komedia romantyczna zaklęta w książce, coś lekkiego na wiosenne spacery po parku. A o czym? Daniela ma dwie pasje – lubi jeść pizze i liczyć w excelu. Kiedy jedno pozwala jej nie tyć, drugie sprawia, że tyje jej portfel. Kobieta prowadzi całkiem poukładane życie, do czasu, kiedy zrywa ze swoim chłopakiem, co trochę burzy jej spokojne życie. Aby przeżyć trudny czas rozstania Daniela postanawia zatrudnić się w agencji usług towarzyskich. I pewnego dnia zostaje wynajęta przez kogoś, kogo najmniej by się spodziewała… Jak to się skończy?

Sztuka i życie.
Instrukcja obsługi

Autor: Kjetli Roed
Wydawnictwo: Smak słowa

Czym jest sztuka? To pytanie pada często w życiu człowieka, a my nigdy nie potrafimy jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Wiemy, co nazywać lub nie sztuką, jednak nie umiemy wskazywać, jak definiować ją. Autor postanawia sprawdzić, jak sztuka oddziałuje na życie ludzi i odwołując się do dzieł sztuki odwołuje się do jedenastu różnych cnót – uważności, rozwagi, wycofania, ciekawości, świadomości, nadziei, współpracy, dwójpatrzenia, rzemiosła, miłości i solidarności. A co tym chciał uzyskać? Odpowiedź, czy za pomocą sztuki możemy zrozumieć, czym są te wartości, a poprzez nie czym jest świat.