Kolejny miesiąc, kolejna dawka literatury. Tym razem mamy dla Was trochę romansu i kryminału na rozgrzanie w jesienne wieczory pod kocem. A także analizę teatru szekspirowskiego od Jerzego Limona. Dobrej lektury!

Kolor miłości i krwi

Autor: Margota Kott

Wydawnictwo: Novae Res

Młoda pisarka i młody żołnierz – ich losy splotą się w Polsce. Juliette Gauthier, królowa francuskich romansów przeprowadza się na bieszczadzką wieś, by tam w spokoju mu stworzyć dzieło swojego życia. Tymczasem Marko Berezowski również trafia w okoliczne tereny, gdy ucieka przed wojną z Doniecka, gdzie musiał bronić lotniska przed separatystami. Drogi tych dwoje się połączy, gdy mężczyzna stanie się ochroniarzem kobiety. Bardzo szybko zaczynają coś do siebie czuć, jednak wojna znowu daje o sobie znać. Jak to wszystko się skończy?

Bez Granic

Autor: Jorn Lier Horst

Wydawnictwo: Smak Słowa

Teraz coś dla fanów kryminału – kolejny tom z serii o komisarzu Williamie Wistingu. Akcja rozgrywa się w hiszpańskim miasteczku portowym podczas ferii wielkanocnych. To właśnie wtedy dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest australijska turystka, a jej ciało znaleziono na brzegu morza. Przyjaciółka zamordowanej zakłada forum internetowe poświęcone sprawie, gdy śledztwo nie przynosi rezultatów. Tam poznaje dziewczynę o pseudonimie Astrea, która bada zrobione zdjęcia w Palmos w czasie, gdy doszło do zbrodni. W końcu na forum pisze, że znalazła coś ciekawego i wtedy ślad po niej ginie. Przyjaciółka musi rozpocząć podwójne śledztwo…

Gdański teatr „elżbietański”

Autor: Jerzy Limon

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

Książka dla znawców i fanatyków teatru. Coś spod pióra znanego i lubianego Jerzego Limona, którego każdy kojarzył z teatrem, wszak to on założył Gdański Teatr Szekspirowski. W tej książce autor prezentuje działalność angielskich wędrownych zespołów teatralnych w pierwszej połowie XVII wieku w Gdańsku. Ich działalność na tym terenie związała się w powstawaniem w Polsce teatru publicznego – Szkołą Fechtunku. To ona dała późniejsze podwaliny pod najbardziej niezwykły teatr, jaki poznał świat, czyli Gdański Teatr Szekspirowski.

Dziewczyna z gór. Ogień

Autor: Małgorzata Warda

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Kolejna część z cyklu „Dziewczyna z gór”, zaraz po „Tropy” oraz „Śniegi”. Poznajemy dalsze losy bohaterów. Jakub w ciężkim stanie został aresztowany i musi walczyć o swoje życie w więzieniu. Nadia nie radzi sobie z życiem w górach, dodatkowo nie może nawiązać dobrych relacji z mieszkańcami Bieszczad. Oboje nie wiedzą, że ich życie się zmieni, bowiem na pograniczu Ukrainy i Polski, w lesie życie Polla, która od lat nie miała kontaktu z cywilizacją, a jej jedyną formą ekspresji jest taniec z ogniem. Już niedługo drogi tych trojga się przetną. Co z tego wyjdzie?