Jak co miesiąc, wracamy z porcją najnowszych literackich wieści z Trójmiasta. Pierwsze wakacyjne dni zbliżają się coraz bardziej, więc to idealny czas, żeby zajrzeć do biblioteczki w poszukiwaniu interesujących pozycji do czytania podczas wypoczynku. Tym razem mamy dla Was trochę beletrystki, jak i literatury faktu, a to wszystko oczywiście z Trójmiastem w tle!

Wolność pisana po Jałcie. Autor: Stefan Chwin Wydawnictwo: Wydawnictwo UG

Tego autora nie trzeba nikomu przedstawiać. W czerwcu ukazała się jego najnowsza książka, która nawiązuje do sytuacji geopolitycznej, jaka pojawiła się po II wojnie światowej. Konkretniej mowa o konferencji w Jałcie, ustalającej ostateczny kształt polskich granic, a także późniejszych losów kraju. Autor przygląda się życiu codziennym oraz kulturowym Polaków po tych wydarzeniach. Czy obywatele radzą sobie z nową wolnością i zwycięstwem? Jakie skutki tej sytuacji odczuwamy aż do dziś? Czego tak naprawdę boimy się dzisiaj? O tym więcej przeczytacie w rozważaniach profesora Chwina.

Przechodząc przez próg, zagwiżdżę

Autor: Wiktoria Bieżuńska

Wydawnictwo:Cyranka

Teraz coś od autorki z gdańskiego Wrzeszcza. Bohaterką opowieści Wiktorii Bieżuńskiej jest mała dziewczynka, która zepchnięta została na margines nawet własnej rodziny. Nie ma imienia, prawa do głosu i swojego ciała. Nie liczy się. Jednak żyje i próbuje się odnaleźć w trudnej sytuacji, kiedy to ciągle staje się centrum konfliktów rodzinnych. Mimo to jakoś ciągle stara się przeżyć, dzięki swojemu mówieniu oraz wyobraźni, które napędzane są bólem, cierpieniem, ale także ciekawością świata. To sprawia, że po jakiś czasie staje się Kimś.

Apple papfle Bitter Blitter Blau Autor: Stanisław Beniowski Wydawnictwo: Novae Res

a ciepłe wakacyjne dni przyda się opowieść o przyjaźni. Wszystko rozgrywa się na Górnym Śląsku, kiedy to po śmierci starszej siostry Stefik czuje się samotny i nie bardzo wie, jak pokierować swoim życiem. Stara się żyć dalej i podejmować codzienne obowiązki, w tym nauki języka niemieckiego z Frau Hedwig. Między tym dwojgiem, mimo znaczącej różnicy wieku, nawiązuje się cienka nić przyjaźni, która z czasem stanie się pełnoprawną relacją. Dzięki niej młody chłopak zaczyna wyruszać na poszukiwania historii regionu, w którym żyje i odkrywać dawne tajemnice.
Oprzyj swoją samotność o moją

Autor: Klara Hveberg Wydawnictwo: MarpressByła przyjaźń, czas na miłość. Uzdolniona muzycznie i matematycznie studentka zakochuje się ze wzajemnością w żonatym wykładowcy. Mimo że dziewczyna zawsze poświęcała się jedynie swoim sztukom, to teraz skupia się jedynie na nim. Bardzo szybko dochodzi do wniosku, że jej romans przypomina wydarzenia, która już się odegrały w innym życiu – matematyczki żyjącej sto lat temu, Sofii Kowalewskiej. Czy każda miłość jest inna, czy może powtarza się wszystko jak refren? Czy można żyć z szaloną miłością? Ile można dla niej poświęcić? Na te pytania próbuje odpowiedzieć autorka.