MODERNISTYCZNA WILLA ENERGOOSZCZĘDNA
Robert Konieczny, jeden z najsłynniejszych polskich architektów, zwykł mawiać, że im więcej problemów do rozwiązania, tym łatwiej się projektuje. Architekci z gdańskiej Pracowni Projektowej MIDI, słynącej z niezwykłych projektów domów pasywnych i energooszczędnych, przy pracy nad Domem Osowskim, napotkali wiele utrudnień. Finalnie powstał spektakularny, nowoczesny budynek, kojarzący się z życiem w zgodzie z naturą i nawiązujący do modernistycznych wzorców projektowania.
Największym wyzwaniem przy projektowaniu domu była trudna działka - trójkąt o wym. 14 x 42 x 47 m obsadzony wysokimi, zróżnicowanymi drzewami. Idea domu powstała szybko. Przede wszystkim południowa elewacja (max 13m długości) miała łapać sporo energii, co przy takim zadrzewieniu jest niezwykle trudne. Od wschodu przytulamy się do granicy działki, ze względu na mocno ograniczoną powierzchnię zabudowy. Od zachodniej i północnej strony eksponujemy drzewa - stąd pomysł na "zębatą" linię elewacji.
Na elewacji zastosowano cztery materiały: beton architektoniczny podkreślać ma surowy charakter budynku, nowoczesność. Zastosowany został głównie od strony drogi, gdzie konieczne było oddzielenie części prywatnej od tej półpublicznej. Drewno zastosowane zostało wszędzie tam gdzie z elewacją bliższy kontakt ma człowiek: czyli wokół wejścia, od strony tarasów i ogrodu. Ciepło i naturalność tego materiału doskonale równoważy cechy betonu architektonicznego. Blacha w kolorze antracytowym, zastosowana jako wykończenie dachu, daje neutralne tło. Szkło w dużych taflach zapewnia kontakt z otoczeniem i przenikanie wnętrza z zewnętrzem.
Budynek ten to skrojona na miarę, gdańska, mieszczańska willa. W ramach programu funkcjonalnego w budynku oprócz salonu z kuchnią o łącznej powierzchni 90 m2 i czterech sypialni, znalazło się także pomieszczenie rekreacyjne o wysokości 350 cm (służyć ma rozrywce, spotkaniom towarzyskim, uprawianiu sportu), hala garażowa na 6 aut (250 m2), a nawet pomieszczenie dla psa. Poza tym w ramach bryły budynku jest miejsce na pracownię właścicieli. W domu występuje typowy podział funkcjonalny. Na parterze znajduje się strefa dzienna i domowe biuro, na piętrze sypialnie, a pod wszystkim parking.