Próbę wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku – takie jest hasło przewodnie wystawy Odmowa autorstwa Rafała Milacha, jednego z najsłynniejszych polskich fotografów. Od 24 listopada do 10 lutego można ją oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Punktem wyjścia wystawy Rafał Milach uczynił fakt, że "w 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę.
Tematyką transformacji w krajach powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego i w Europie Środkowo-Wschodniej Rafał Milach zajmuje się od początku swojej kariery artystycznej. Zdjęcia, które znajdą się na wystawie, zrobione zostały na Białorusi, w Gruzji oraz w Azerbejdżanie. Jest też fragment poświęcony Polsce.
Rafał Milach to jeden z najbardziej znanych polskich fotografów, który konsekwentnie podejmuje w swoich pracach tematykę społeczną, w bardzo zróżnicowany sposób wykorzystując medium fotograficzne. Milach sam siebie określa jako artystę wizualnego i często w swoich projektach sięga nie tylko po fotografię, ale także słowo pisane, instalacje przestrzenne czy wideo. W 2008 roku jego projekt „Znikający cyrk” – przedstawiający emerytowanych artystów cyrkowych – zdobył I miejsce w konkursie World Press Photo.