24 filmy dokumentalne zostaną zaprezentowane w konkursie głównym piętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival. Impreza rozpocznie się 31 maja i potrwa przez cztery dni, do 3 czerwca. Festiwal odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Do konkursu zgłoszonych zostało 260 filmów z 48 krajów. Komisja selekcyjna do konkursu głównego zakwalifikowała 24 dokumenty, w tym 17 filmów zagranicznych, 7 polskich, w tym m.in. „Komunia” Anny Zameckiej, „Dar” Przemysława Kamińskiego czy „Urban Cowboys” Pawła Ziemilskiego. W konkursie weźmie również udział film „Życie animowane” Rogera Rossa Williamsa, nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
HIT NA OTWARCIE
Tegoroczny festiwal otworzy „najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu Piny” (Variety), „Mr. Gaga”. To obraz pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami. Reżyser, Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie siebie i przekraczanie własnych ograniczeń poprzez taniec.
TWÓRCZOŚĆ MACIEJA PIEPRZYCY
Przewodniczącym jury tegorocznego festiwalu będzie Maciej Pieprzyca - scenarzysta i reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Za film „Drzazgi” w 2008 roku otrzymał Nagrodę za Debiut Reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a dwie kolejne fabuły: „Chce się żyć” (2013) i „Jestem Mordercą”(2016) zostały uhonorowane na tym samym festiwalu Srebrnymi Lwami.
Dokumentalna twórczość Macieja Pieprzycy zostanie zaprezentowana w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Po projekcji trzech krótkich filmów „Przez nokaut" (1995), „Zostanie legenda” (1998), „Jestem mordercą..." (1998) odbędzie się spotkanie z reżyserem. W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej organizatorzy zaplanowali też pokazy specjalne.
IN MEMORIAM
Oprócz Retrospektywy i spotkania z Maciejem Pieprzycą, czeka nas In memoriam wybitnej polskiej dokumentalistki Ireny Kamieńskiej, która zmarła 3 kwietnia 2016 roku. Po prezentacji dokumentów reżyserki: „Robotnice” (1980), „Dzień za dniem” (1988), „Głosy z daleka” (1992), odbędzie się spotkanie z filmoznawcą i teoretykiem filmu, profesorem Mirosławem Przylipiakiem.
Gdańsk DocFilm Festiwal daje widzom szansę aktywnego uczestnictwa w inspirujących spotkaniach z reżyserami polskimi i zagranicznymi. Podczas festiwalu odbędą się spotkania z realizatorami wybranych filmów konkursowych. Z częścią twórców spotkamy się bezpośrednio na festiwalu, a część z nich połączy się z widownią GDFF za pośrednictwem telekonferencji.
OSCAROWE KRÓTKIE FABUŁY
Nowością 15. odsłony Gdańsk DocFilm Festivalu będą projekcje krótkich form fabularnych, które od przyszłego roku wpiszą się na stałe w program festiwalu jako konkurs. Między pokazami dokumentów, które będą walczyć o nagrodę główną 15.GDFF, zaprezentowanych będzie 10 krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym zdobywca Oskara 2017 w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski, węgierski obraz „Chór”(2016) Kristofa Deaka.
Zobaczymy również nominowany do Oscara hiszpański film „Timecode”(2016) Juanjo Gimeneza. Nie zabraknie też polskich tytułów w przeglądzie - animowany kolaż „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”(2016), który zdobył Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego „Cinemaforum”, a także realizacje studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, tak głośne jak „Dzień babci”(2015) Miłosza Sakowskiego z Anną Dymną w roli głównej, czy „Matka”(2013) Łukasza Ostalskiego.