Wnętrza w stylu skandynawskim są funkcjonalne, przytulne i pełne szlachetnej prostoty. Jak je urządzić, by faktycznie było skandynawskie, a nie tylko takie udawało? Oto 10 zasad opracowanych przez Katarzynę Jędruszczak, dekoratorkę wnętrz i managera salonu BoConcept w Gdyni. Tutaj nie tylko kupisz wyjątkowe skandynawskie meble, lampy, tkaniny i dodatki, ale też otrzymasz fachową poradę i skorzystasz z bezpłatnej usługi projektanta wnętrz, który zaaranżuje przestrzeń w Twoim domu. 

1. BIEL, CZERŃ, DREWNO

Zrobiliśmy „mini-badanie” wśród architektów (czyli „branżowców”) odwiedzających nasz salon. Pytanie brzmiało: z czym kojarzy Ci się styl skandynawski we wnętrzach? Większość odpowiedzi wskazywała na uniwersalną czarno - białą bazę kolorystyczną, ale koniecznie ocieploną drewnem.

2. AUTENTYCZNOŚĆ I WYRAFINOWANIE

W stylu skandynawskim dominują naturalne materiały i oryginalne produkty. Bardzo wiele elementów wnętrza ma duszę, historię. Te najbardziej wyrafinowane skandynawskie wnętrza zawsze koncentrują się wokół pięknych detali. Warto ich szukać i je kolekcjonować.  

3. ŚWIATŁO - NOSISZ JE W SOBIE!

Styl skandynawski to także „zarządzanie światłem”. Aranżacja okien zakłada maksymalne otwarcie na promienie słoneczne (okna nie są zbyt mocno przykrywane roletami, firanami, żaluzjami). Oświetlenie sztuczne to wykorzystanie piękna detalu, hołd złożony funkcji (żarówka w „zwykłej” porcelanowej oprawie, na zwykłym kablu, w tekstylnym oplocie), albo mistrzostwo malowania ścian rzucanymi cieniami. 

4. KOLOR W DODATKACH

Czarno – biało - drewniana baza daje nieskończone możliwości aranżacji przy pomocy dodatków. Możesz sięgnąć po niemal klasyczny dla skandynawskiego stylu akcent czerwony. A może wolisz błękity lub pastele? Dodatki kolorystyczne prawdziwie „czarują” wnętrza skandynawskie.

5. OTWARTOŚĆ, ALE FUNKCJONALNA

Wnętrze skandynawskie daje „poczucie oddechu”. To niemal zawsze otwarta kuchnia (często w kuchni otwarte są też… szafki, które zastępowane są półkami). Przestrzeń jest jednak drobiazgowo przemyślana pod kątem funkcji i trybu życia domowników.

6.  OCIEPLANIE SZAROŚCIAMI I FAKTURĄ

Szare kolory w stylu skandynawskim dają ciepło i przytulność. Łagodzą ostrość przejścia między czernią i bielą, która zazwyczaj stanowi bazę kolorystyczną. Podobnie jak faktura drewna, albo splot na kocu czy pledzie. A może wiklinowy kosz?

7.  NATURA UDOMOWIONA

W stylu skandynawskim rośliny są stawiane na szczególnym miejscu. Dosłownie i w przenośni. Bez względu na to czy jest to gałązka z zielonymi listkami czy monstera, zawsze są skomponowane tak, jakby czynił to światowej klasy florysta. 

8. BIAŁA ŁAZIENKA

Łazienka skandynawska stanowi zwykle wyważony balans między funkcją a formą. Zazwyczaj biała, minimalistyczna, czasem „przełamana” kolorem w dodatkach. Zawsze jednak sprawia wrażenie jednocześnie sterylnej i przytulnej.

9. OBRAZY I TAPETY

Tapety mogą podkreślić funkcjonalny podział wnętrza, albo spełnić inną praktyczną funkcję – np. zabezpieczyć ścianę nadmiernie narażoną na zabrudzenia. Obrazy zwykle harmonijnie współgrają z innymi detalami wnętrza. Mamy tu szeroki wachlarz możliwości – od abstrakcji po plakaty, fotografie czy prace typograficzne.

10. KLASYCZNE PIĘKNO

Dobrze zaaranżowane wnętrze skandynawskie jest ponadczasowe. Tak jak meble skandynawskich projektantów – choć niejednokrotnie zaprojektowane w latach 40, 50, czy 60 nadal zachowują świeżość. Ten, kto prawdziwie kocha styl skandynawski wie, że inwestuje w meble na lata.

Katarzyna Jędruszczak

BoConcept – Gdynia, ul. Legionów 112, budynek Altus (wejście od Al. Zwycięstwa)  •  tel:  667 500 100

www.boconcept.pl  •  www.facebook.com/BoConcept-Trójmiasto-Gdynia