Mnóstwo motoryzacyjnych nowości, spektakularne premiery, w tym również te o niemal światowym znaczeniu, gwiazdy sportu i ekranu oraz najlepsi specjaliści od driftu - tak można podsumować ósmą edycję Targów Motoryzacyjnych 3TM w Amber Expo w Gdańsku.  

Nowe Audi A5 Sportback w sprzedaży pojawi się dopiero w przyszłym roku. Właścicielom Audi Centrum Gdańsk udało się jednak ściągnąć ten spektakularny samochód do Gdańska, dzięki czemu odwiedzający targi mogli zobaczyć go szybciej niż uczestnicy targów w Paryżu, które odbyły się na początku października. Przedstawiciele marki zapewniali, że nowe Audi A5 to stylistyczna ewolucja i technologiczna rewolucja. Furorę robił też piekielnie mocny i agresywny model RS6.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się nowości Maserati, w tym dobrze już znany i opisywany na naszych łamach Levante - pierwszy w historii marki SUV - oraz najnowsze wydanie włoskiej limuzyny Quattroporte. Egzemplarz, który zaprezentowała w Gdańsku firma Maserati Chodzeń to jeden z 3 poliftingowych egzemplarzy, który spotkać można w Europie. Zmiany mają raczej charakter kosmetyczny i dla niezorientowanych są praktycznie niezauważalne, jednak to między innymi ta premiera znacząco podniosła rangę trójmiejskich targów. 

Mercedes-Benz BMG Goworowski zaprezentował właściwie same nowości – począwszy od stosunkowo nowych wersji silnikowych 43AMG w modelach Klasy E oraz GLC, po kompletnie nowe modele, takie jak nowy, usportowiony SUV – model GLC Coupe oraz Klasa C w wersji cabrio (po raz pierwszy w tym modelu). Tuż obok, ten sam dealer zaprezentował inne cabrio - Mazdę MX-5 oraz odświeżoną generację Mazdy 6. 

Na stoisku Euro Car Ford Store gwiazdami były czerwony Mustang GT oraz najnowszy, luksusowy, duży SUV Edge. Jeśli chodzi o SUV-y to odwiedzający docenili też propozycje British Automotive Gdańsk w postaci Jaguara F-Pace i Land Rover Discovery Sport. Stoisko Volvo Drywa to oczywiście przede wszystkim nowe, ale znane już w Trójmieście modele S 90 i V 90. 

Serwis Haller, przedstawiciel marki Opel pokazał swoje ofertowe nowości - modele Mokka X, czyli miejski crossover oraz rodzinny van Zafira. Ważna premiera miała także miejsce na stoisku Toyota Carter z Gdańska. Gwiazdą był tam najnowszy, długo oczekiwany crossover C-HR, który zdobył tytuł Samochodu Targów. Diler pokazał także nowego, rodzinnego vana, model ProAce Family. 

Grupa Zdunek zaprezentowała wszystkie swoje marki – Renault z między innymi Talismanem i Megane, Nissan z oryginalnym, żółtym modelem Juke, zachwycał też Mini Clubman. Natomiast największą samochodową gwiazdą dealerstwa było sportowo - hybrydowe BMW i8. Gwiazdami, ale już nie samochodowymi byli również wszyscy ambasadorzy Grupy Zdunek, którzy odwiedzili Targi w niedzielę – byli to Katarzyna Figura, Aneta Zając, Piotr Myszka, Krzysztof Głowacki i Mateusz Borek. 

W Amber Expo nie mogło zabraknąć ekologicznych samochodów. Poza wspomnianym wyżej elektrycznym BMW i8 oraz hybrydową Toyotą CH-4 zwróciliśmy także uwagę na takie nowości, jak Volkswagen Passat GTE, Kia Niro, czy Hyundai Ioniq. Ten ostatni to pierwszy na świecie model, który może być wyposażony w jeden z trzech, różnych napędów: elektryczny, hybrydowy typu plug-in lub klasyczny hybrydowy.