Muzyczne autorytety w Sopocie

Blisko 700 osób, w tym niemal 200 artystów i prelegentów wzięło udział w pierwszej edycji SeaZone Music & Conference. Impreza skupiająca branżę muzyczną z Polski, a także gości z zagranicy odbyła się w Sopocie. Eksperci dzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu organizacji i bezpieczeństwa imprez, zarządzania, marketingu, managementu i promocji artystów, kontaktów z wytwórniami, roli radia i telewizji muzycznych. 

Podczas dwudniowej konferencji nie zabrakło też znakomitych koncertów, historycznych spotkań poświęconych kulturze oraz warsztatów dla muzyków, producentów i DJ-ów, w tym prezentacji sprzętu i technologii. Niekwestionowaną siłą pierwszej edycji SeaZone Music & Conference było grono ponad 20 zagranicznych prelegentów – osobowości od lat kreujących światowy biznes muzyczny. 

- Pomysł na zorganizowanie SeaZone zakiełkował już kilka lat temu. Uczestniczenie w międzynarodowych konferencjach tylko potęgowało przeczucie, że to jest dobry, a przede wszystkim potrzebny projekt. Podczas pierwszej edycji chcieliśmy pokonać jak najwięcej schematów i utartych ścieżek, omówić ciekawe wydarzenia i case study, instruować, sugerować i uczyć, a także łączyć środowiska, które wydawać by się mogło, do siebie nie pasują - mówi Krzysztof Jancen z Portobello Group, organizator imprezy.

Do Sopotu przyjechali m.in.: Bill Kelly – założyciel Winter Music Conference, Philip Straub – główny mentor burnResidency Ibiza, Sarah Polonsky – redaktor DJ Magazin USA, Maarten van Beusekom – dyrektor artystyczny festiwalu Awakenings, Mark Netto – jeden z pomysłodawców międzynarodowej konferencji International Music Summit (IMS), Joanna Miles – główny agent bookingowy największej w Europie agencji bookingowej MN2S i wielu innych. Na gości poza dziennymi zajęciami i wykładami czekały kluby, w tym Opera Leśna z koncertem Brodki i Krzysztofa Zalewskiego. Innymi miejscami koncertowymi był klub Scena, gdzie zagrał Kaliber 44 i Wspólna Scena oraz klub TAN, w którym utwory z nowej płyty „BANG!” zaprezentowała Reni Jusis. 

Jednakże nie byli to jedyni wykonawcy SeaZone Music & Conference 2016, bo w klubowe noce swe DJ-skie sety zagrały składy Fair Weather Friends, JÓGA i xxanaxx. Poza nimi pojawiła się cała plejada polskich sław DJ-skich reprezentujących całkowicie odmienne style. Natomiast uwieńczeniem imprez klubowych były nazwiska gości zagranicznych jak Martin Eyerer, Tom Novy, Superpitcher, Philipp Straub, Reinchard Voight, Dave Mayer, Nookie. 

- Mamy w Sopocie kilkanaście klubów, które skutecznie pracują nad swoją własną unikalną tożsamością. To czego z chęcią doświadczylibyśmy w Sopocie to możliwość organizowania w nie do końca oczywistych lokalizacjach różnych form działań artystycznych. Np. koncerty w księgarniach, czy w studiach fotograficznych. To co w Polsce jest również rzadkością to np. showcasy organizowane przez wytwórnie, podczas których prezentują materiał i kierunki muzyczne, które w danym sezonie będą dla nich ważne - mówi Krzysztof Jancen.

70
07/2016

Mówi, że kilka razy umarł, dlatego stara się nie marnować swego życia. Tomasz „Lipa” Lipnicki opowiedział nam o swych życiowych priorytetach, o Nowym Porcie, gdzie się urodził i nadal mieszka i o radości, jaką daje mu tworzenie muzyki.