Fotografia Dzikiej Przyrody 2015 w PGS-ie
Fotografia Dzikiej Przyrody 2015 Wildlife Photographer of the Year 2015 to wystawa, którą już od 12 maja będzie dostępna dla zwiedzających w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Wystawę tworzą prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2015, organizowanego od 1965 r., początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986-2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a w 2015 r. już wyłącznie przez Muzeum. Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii Natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie.
Na najnowszą, 51. edycję, zgłoszono ponad 42 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania.
Zdjęcia z wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata krajobrazu, flory i fauny, w środowisku dzikim i cywilizowanym. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wszystkie mają coś wspólnego – są niezwykłym źródłem piękna, zachwytu i radości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.
Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz 4 nagrodach specjalnych. Jest ich 100, autorstwa 76 fotografów, z 23 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: własne umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2015. Osobno oceniane były prace młodych fotografów, do 17 roku życia. Podobnie do konkursu dla dorosłych, ten z nich który wykonał zdjęcie ocenione jako najbardziej interesujące, otrzymał oficjalny tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2015.
Czternasty rok z rzędu wystawa wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw, gdzie oglądają ją miliony osób. Najnowsza edycja wystawy gości w Państwowej Galerii Sztuki w Spocie już po raz siódmy. Oprócz tego wystawę w br. do tej pory obejrzeli, lub jeszcze obejrzą mieszkańcy m.in. Bielska-Białej, Bytomia, Warszawy, Torunia i Wrocławia.
Wernisaż: 12 maja 2016 r. o godz.18:00, wstęp wolny
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2
Ekspozycja czynna: od 13 maja do 19 czerwca 2016 r.
fot.
Napić się, czy nie? Carlos Perez Naval Hiszpania
Śnieżny zając Rosamund Macfarlane Wielka Brytania
Poranek czapli Zsolt Kudich Węgry
Judo na Komodo Andrey Gudkov Rosja
Postrzępiony spokój Floris van Breugel USA
Rekinowy surfer Thomas P. Peschak Niemcy/RPA