Hiszpania w kieliszku
Dlaczego Hiszpania jest jednym z wiodących producentów win na świecie? Co to jest CAVA? Jakie są główne szczepy w Hiszpanii? Jak wybrać wina z oferty w sklepach, by trafić na coś pysznego w rozsądnej cenie? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas warsztatów Pokochaj Wino, które odbyły się w sopockiej restauracji L’Entre Villes.
69 denominacji, około 90 szczepów winogron, ponad 4000 winnic. Praktycznie każdy region posiada własne winiarnie, a trunki te cieszą się dobrą sławą na całym świecie. Nie powinno więc dziwić dlaczego Hiszpania jest tak szczęśliwym krajem. W tajniki smakowania hiszpańskich win wprowadził gości Tomasz Kalenik, doświadczony sommelier reprezentujący firmę Winers.
- Ta degustacja jest skierowana po prostu do osób, które chcą się zastanowić i skupić na tym, co znajduje się w butelce, a naprawdę warto na to zwracać uwagę. To swoista podróż przez różne szczepy, wyprawa w świat smaków i aromatów, z których słyną poszczególne regiony winiarskie - mówił Tomasz Kalenik.
Degustację zaplanowano tak, by pokazać, że z każdym kolejnym winem rośnie intensywność aromatów i smaków. Zaczęliśmy od rześkiego Bodegas Muga „Conde de Haro” 2011, białego wina musującego o aromacie cierpkich owoców i kwiatów, słodkawego, lecz jednocześnie pełnego i świeżego dzięki wyraźnej owocowej kwasowości. Z kolei – Cuatro Rayas Rueda Verdejo rocznik 2013 – to białe wino zrobione całkowicie z odmiany verdejo, pochodzącej z organicznych winnic. W ustach jest zrównoważone i pełne świeżego aromatu moreli, brzoskwiń i zielonych ziół, typowych dla tego szczepu.
Kolejne, zdecydowanie numer jeden według ocen uczestników degustacji, to Bodegas Nekeas Navarra Barell Fermented 2015. Wino delikatne, spójne, z trwałą nutą wanilii w tle. Wyeksponowane zostały w nim owoce tropikalne, wiciokrzew, dojrzałe jabłka oraz pikantne przyprawy. Oskar Tobia Selecion Crainza Rioja 2010 to już wino czerwone, intensywne. Dobrze zrównoważone, o bardzo dużej trwałości wykończenia z nutami dojrzałych wiśni i czarnej porzeczki, z lekkim dodatkiem lukrecji i karmelu.
Natomiast Tinto Itturia Toro 2010 to szczep bardzo męski. Wino czerwone, głębokie i bogate z nutami owoców i przypraw. Warto podkreślić, że ten rodzaj wina ma zdolność do odmładzania, ponieważ zawiera niezwykle cenne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się komórek.
Ostatnie z prezentowanych win to Antonio Moral Ribera Del Duero 2013, czyli mocne, charakterystyczne wino z serca starej Kastylii. W nosie dominują suszone owoce oraz przyprawy. W ustach wino jest bardzo złożone, o dobrej strukturze tanin, które stopniowo się rozwijają. Długi i wyraźny finisz. Przypadło ono do gustu sporej części gości wieczoru.
Warsztaty z pewnością można zaliczyć do udanych, nie tylko z powodu doskonałych win i wysokiej frekwencji, ale też z uwagi na miejsce, w którym się odbyło. Restauracja L’Entre Villes to obowiązkowy punkt na winiarskiej mapie Trójmiasta. Karta win wprowadzi w zachwyt nawet największego konesera, w restauracji znajduje się też odrębna winiarnia, w której w ciszy i w spokoju można celebrować i degustować najlepsze wina z całego świata.