Drzwi są elementem bardzo często niedocenianym, który ma kolosalne znaczenie dla ładu przestrzennego wnętrza i jego atrakcyjności. W dzisiejszych czasach design drzwi we wnętrzach staje się równie ważny, co wzornictwo mebli, oświetlenia czy dekoracji.
Drzwi spełniają rolę aranżacyjnej „kropki nad i”, decydując o indywidualnym charakterze wnętrza. Projektanci doskonale to rozumieją, dlatego ich propozycje są coraz częściej efektem śmiałych poszukiwań, a jednocześnie swobodnego dialogu z tradycją i pochwały dla prostoty.
- W realizacjach wielu pracowni wnętrzarskich możemy zaobserwować podążanie w kierunku minimalizmu, maksymalnego uproszczenia form, rezygnacji ze zbędnych detali. Stąd ogromna popularność drzwi bezprzylgowych, zamków magnetycznych, oraz ukrytych ościeżnic. Wszystkie te rozwiązania dają możliwość ukrycia skrzydeł drzwiowych - mówi Agnieszka Pszczołowska, projektantka wnętrz współpracująca z salonem drzwi i podłóg Ika-Kolor w Gdańsku.
Nowoczesne drzwi mogą mieć aluminiową ościeżnicę zlicowaną ze ścianą. Drzwi bez opasek i widocznych ościeżnic sprawiają wrażenie lżejszych i ukrytych w ścianie. Elementem wyróżniającym tego typu technologię jest również ukrycie wszystkich elementów uzupełniających, szczególnie zawiasów drzwiowych.
- Tak zwane drzwi ukryte są najnowszym obecnie trendem w projektowaniu. Skrzydło zamontowane w ościeżnicy ukrytej jest jednostronnie zlicowane z powierzchnią ściany, przez co może sprawiać wrażenie jej części lub całkowicie się „odcinać” na jej tle. Wszystko w zależności od koncepcji wykończenia skrzydła i przestrzeni - mówi Artur Meler, współwłaściciel salonu Flader Art w Gdyni.
Drzwi, oprócz swej podstawowej funkcji otrzymały dzięki temu nowe zadanie - stają się elementem graficznym we wnętrzu, mogą zupełnie zniknąć bądź stanowić silny akcent dominujący w przestrzeni.
- W przypadku drzwi na ościeżnicach ukrytych skrzydła przygotowane są podkładowo do malowania lub tapetowania tym samym materiałem co ściana. Zazwyczaj są to drzwi wyższe, gdzie światło przejścia wynosi od 220 cm do 3 metrów - mówi Natalia Aksman - Gonciarz z Galerii Drzwi Prestige w Sopocie.
Model drzwi powinien pasować do koncepcji w jakiej utrzymane jest wnętrze. Należy pamiętać, że drzwi są nieodłącznym elementem wystroju, dlatego jeżeli decydujemy się na wystrój wnętrza w stylu klasycznym, również drzwi powinny być w tym stylu. Dobór, kolor drzwi powinien być dopasowany do koloru podłogi, mebli lub okien, jednak nie jest to reguła.
- Uniwersalnym kolorem jest biały, który w większości zgrywa się z kolorem ram okiennych i większością wnętrz. Dominują drzwi pełne i najlepiej sprawdzają się w przestronnych pomieszczeniach. Drzwi z przeszkleniami stosuje się rzadziej, najczęściej do łazienek lub jako drzwi główne do salonu lub wiatrołapu. Ważne jest również żeby wszystkie drzwi widziane z jednego pomieszczenia były tego samego modelu, gdyż da to poczucie ładu i harmonii - mówi Artur Meler, współwłaściciel salonu Flader Art.
Stawiając na drzwi szklane pamiętajmy, aby kolorystykę szkła dobrać do zastosowanego rodzaju oświetlenia.
- Coraz częściej sprzedają się drzwi całoszklane, wszelkiego rodzaju przeszklenia, a nawet szklane ściany, które nadają lekkości pomieszczeniom oraz dają dużo światła – mówi Natalia Aksman - Gonciarz z Galerii Drzwi Prestige.
Decydując się na takie rozwiązanie, do wyboru mamy kilka rodzajów szkła, w tym m.in. matowe, ornamentowe, przezroczyste, a nawet witrażowe. W pewnych wnętrzach drzwi szklane nie znajdą jednak zastosowania. Wśród nich wymienić możemy chociażby sypialnie, czy gabinet, które zdecydowanie wymagają intymności.
- Do dyspozycji mamy kilka rozwiązań. Chcąc doświetlić wnętrze warto zastosować drzwi szklane bądź z przeszkleniem. Należy jednak pamiętać, że takie modele mają gorsze parametry akustyczne. Jeśli natomiast chcemy stworzyć bardziej intymną przestrzeń zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po drzwi pełne, a nawet przylgowe - dodaje Agnieszka Pszczołowska.
Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą dom pod względem funkcjonalnym, ale również dają wiele możliwości wzorniczych. Wielką popularność zdobyły syntetyczne okleiny 3D doskonale imitujące strukturę drewna, którą można wyczuć za pomocą dotyku. Z kolei okleiny fornirowe pozwalają zachować naturalność usłojenia oraz koloru, oddając w pełni szlachetność drewna.