Drewno zawsze w modzie
Meble Ceccotti Collezioni
Ociepla wnętrze i nadaje mu szlachetny, przytulny charakter. Doskonale sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i bardziej odważnych stylizacjach. Dla projektantów jest zarówno materią twórczą, jak i inspiracją. Mowa o drewnie, które nigdy nie wychodzi z mody.
Historia drewna w architekturze i projektowaniu jest tak stara, jak historia ludzkości. Drewno nadal pozostaje surowcem bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie, nie tylko do celów konstrukcyjnych, ale też jako jeden z najbardziej pożądanych elementów dekoracyjnych we wnętrzach. Modne są nie tylko drewniane meble i podłogi. Dekoracyjną fakturę drewna chętnie wykorzystuje się na innych materiałach, na przykład kaflach, tkaninach i tapetach.
- Coraz częściej wracamy do naturalnego drewna, wybierając je zamiast mebli z MDF-u lakierowanego - mówi architekt Anna Maria Sokołowska z Pracowni Projektowej Dragon Art. - Aktualnie modne są wnętrza w klimacie loftowym, z odsłoniętą na ścianach cegłą. Do takiego wnętrza pasują surowe deski z dużą ilością sęków, czy pęknięciami wypełnionymi żywicą w różnych kolorach. We wnętrzach pojawiają się również lampy wykonane z naturalnego drewna, stoliki, stoły z przeciętej, nieokorowanej kłody drewna i meble z palet oraz skrzynek po owocach. Jest to najlepszy sposób na wprowadzenie industrialnego klimatu do wnętrza - dodaje Anna Maria Sokołowska.
Dla tych, którzy poszukują czegoś bliższego klasyce, a zarazem podążającego za duchem czasu, interesująca może się okazać oferta mebli Ceccotti Collezioni. Ta włoska marka, dostępna w salonie InterStyle Home w Sopocie, jest ulubieńcem sław designu, które same zabiegają o to, by móc dla niej projektować. Jej produkty stoją w domach gwiazd showbiznesu, polityków i szefów wielkich koncernów.
Meble wykonywane są ręcznie w niewielkiej manufakturze w okolicach Pizy, w limitowanych seriach kilkudziesięciu sztuk rocznie. Zanim jednak sławy design’u przystąpią do projektowania, pod okiem mistrza stolarskiego, przez kilka dni zgłębiają tajniki drewna. Bo Ceccotti Collezioni to absolutne mistrzostwo w dziedzinie produkcji mebli drewnianych. Takie meble świetnie zaprezentują się na parkiecie, który ostatnio również powraca do łask.
- W szczególności wzory klasyczne, ułożenie w jodełkę, na zakładkę albo w jodełkę francuską, czyli łączenie desek na 45 stopni. Stare parkiety w mieszkaniach z lat 50. są odnawiane jako ciekawy i oryginalny element wnętrza – zauważa Anna Maria Sokołowska.
Jeśli nie mamy starego parkietu, nic straconego. Producenci naturalnych podłóg zadbali już o to, żeby parkiety znalazły się w ich ofercie. Warto zajrzeć na przykład do salonu IKA-Kolors w Gdańsku, gdzie do wyboru mamy parkiety tradycyjne, podłogi drewniane, klasyczne, jak i nowoczesne. Warto zwrócić szczególnie uwagę na podłogi marki Old Chapel - to historia o tym jak wiatr, deszcz, chłód, upał oraz inne czynniki naturalne nadają drzewom i drewnu wyraźny charakter. Old Chapel to drewniane podłogi z oznakami antycznej historii i wyraźnego charakteru. Każdy stary dom ma swoją historię. Pęknięcia na fasadzie, skrzypiące drzwi - wszystko to tworzy charakter domu. Old Chapel oferuje takie same odczucia. Podłoga uzyskuje swój antyczny wygląd dzięki celowym “uszkodzeniom” i niszczeniu podczas procesu produkcji, często przy użyciu tradycyjnych metod znanych od wieków.
Drewno znajduje także zastosowanie w drzwiach. I to nie tylko jako budulec skrzydeł drzwiowych, ale też jako sposób oprawy drzwi.
- W ostatnim okresie zauważalny jest trend w kierunku zabudów panelowych całych ścian, w których drzwi zostają ukryte. Wykończeniem takich elementów najczęściej są forniry dębowe w jednolitym pionowym usłojeniu lub orzech amerykański – mówi Natalia Aksman - Gonciarz z Galerii Drzwi Prestige w Gdańsku.
Fenomen drewna we współczesnym projektowaniu jest nie tylko odpowiedzią na eko trend, ale również wynikiem uniwersalnego charakteru tego surowca. Pozytywny wpływ na zastosowanie drewna w architekturze ma również ekologiczny nurt, który w wielu przypadkach inspirująco wpływa na projektantów.