Marlena Ratajska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej to jedna z sześciu finalistów ogólnoświatowego konkursu na projekt jachtu – Show Boats Design Awards w kategorii Young Designer of the Year 2016 (Młody Projektant Roku).

Marlena Ratajska mieszka obecnie w Szwajcarii i pracuje w jednym z tamtejszych biur architektonicznych. Zaliczyła już wszystkie semestry – pozostała jej tylko obrona pracy magisterskiej. Zadaniem osób, które przystąpiły do rywalizacji, było stworzenie pomysłu zagospodarowania kadłuba 45-metrowego jachtu motorowego. Należało zaprojektować jego nadbudowę tak, by spełniała określone oczekiwania przyszłej właścicielki jachtu – włoskiej projektantki mody. Założeniem było także, że ma to być łódź luksusowa, z udogodnieniami dającymi możliwość rozrywki i wypoczynku dla projektantki oraz jej gości.

Do konkursu zgłosiłam się dość spontanicznie, praktycznie w ostatniej chwili. Nie mogłam więc poświęcić pracy nad tym projektem tyle czasu ile bym chciała – wyznaje Marlena Ratajska. – Tworzyłam go w wolnych chwilach – po pracy oraz w weekend. Przez to pewnie nie udało mi się pokazać wszystkich moich możliwości.

Wbrew skromnej opinii studentki, stworzony przez nią projekt spełnił wymagania jury, zarówno jeśli chodzi o koncepcję, jak i wystrój wnętrza jachtu. Górny pokład łodzi to przestrzeń przeznaczona dla właścicielki, gdzie został umiejscowiony jej apartament oraz mostek kapitański z odrębnym pionem komunikacyjnym. Niżej, na rufie pokładu głównego, znajduje się zadaszona przestrzeń jadalniana z grillem teppanyaki, dwa pomieszczenia spa, salon wypoczynkowy oraz salon piękności. 

W przedniej części autorka projektu zlokalizowała otwartą przestrzeń jadalniano - wypoczynkowo - kinową, a także zagnieżdżone w dziobie jaccuzi. Dolny pokład dzieli się na trzy części. Przestrzeń dla gości z dwiema sypialniami, siłownią i sauną oraz pomieszczenia dla załogi mieszczą się w części środkowej. Na rufie znajduje się natomiast strefa sportów wodnych i przestrzeń w stylu klubu plażowego z barem i basenem.

Główną nagrodę otrzymał za swój projekt student amerykańskiego Art Center College of Design – Baoqi Xiao. Jednak znalezienie się w szóstce najlepszych młodych projektantów jachtów na świecie to ogromny sukces Marleny Ratajskiej. W nagrodę weźmie udział w sponsorowanych przez organizatora konkursu wycieczkach do dwóch stoczni – w Holandii i w Niemczech. Ze spektakularnymi projektami gdańszczanki można się zapoznać na jej stronie www.mratajska.com.