Gdańsk się zazieleni. Pierwsza Edycja Festiwalu Ogrodów w Trójmieście

W centrum wystawienniczo – kongresowym Amber Expo już 2 i 3 kwietnia odbędzie się pierwszy Festiwal Ogrodów. Miesiąc później, 7 i 8 maja, festiwal zagości w Warszawie. W programie znajdzie się wiele atrakcji m.in. wystawy, warsztaty, seminaria, wykłady, muzyka na żywo oraz specjały kuchni prosto z ogrodu.  

F

estiwal Ogrodów będzie nowym, szczególnym wydarzeniem ogrodniczym na mapie Trójmiasta. Organizowany z rozmachem, o zasięgu międzynarodowym, a także z ambicjami na kolejne edycje. A szanse na to są ogromne, ponieważ imprezę tę wyróżniać będzie wyjątkowa formuła, której ideą jest inspirowanie ogrodem, kulinariami i muzyką. Impreza skierowana będzie do wszystkich tych, którzy marzą otoczyć się przyrodą poprzez posiadanie ogrodu, tarasu czy po prostu kwiatów na balkonie.

- Pomysł na organizację Festiwalu Ogrodów powstał z doświadczenia, z hobby oraz z miłości do ogrodu i zieleni – mówi Robert Radkiewicz, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. - Jestem architektem krajobrazu, tworzę nowe centra ogrodnicze w Polsce, promuję polskie, a także zagraniczne firmy ogrodnicze, które próbują zaistnieć na naszym rodzimym rynku. Pomysł więc był wynikiem prowadzonej przeze mnie przez szereg lat współpracy z przedstawicielami branży ogrodniczej, producentami roślin ozdobnych czy też dystrybutorami artykułów ogrodniczych i akcesoriów dekoracyjnych. Można powiedzieć, że  festiwal jest odpowiedzią na istniejącą potrzebę. Ludzie coraz częściej myślą o zieleni, o zagospodarowaniu swojej przestrzeni, o tym aby wokół nich było pięknie i estetycznie. To wszystko daje nam ogród, taras i ogrody zimowe. A my chcemy ludzi zachęcać do ich tworzenia, edukować i zarażać swoją pasją – dodaje Robert Radkiewicz.

Festiwal Ogrodów odbędzie się podczas Free Time Festiwalu, co dodatkowo podkreśli jego charakter rodzinnego weekendowego odpoczynku w przyjaznej i estetycznej przestrzeni, w oderwaniu od codzienności. Impreza, będąca swoistego rodzaju showroomem ogrodniczym, będzie miała formę prezentacyjno - edukacyjną, więc każdy z jej uczestników na pewno znajdzie coś dla siebie. Program przewiduje m.in. inspirujące wystawy, wykłady, seminaria, warsztaty i konkursy. Każdy będzie mógł również nabyć na miejscu rośliny i skorzystać z porad specjalistów z zakresu ich pielęgnacji.

- Chcemy pokazać, że ogród to miejsce spędzania czasu, dlatego festiwal skierowany jest do ludzi, którzy mają lub planują mieć ogród, a także do tych którzy mają balkony, tarasy i chcieliby otoczyć się zielenią, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Chcemy pokazać jak uprawiać ogród na małej przestrzeni, swoje zioła i warzywa oraz jak pielęgnować kwiaty. Podpowiedzieć tym, którzy posiadają duże ogrody, jak wydzielić w nich strefy i jak zaplanować sobie przestrzeń. Zaprosimy też prelegentów, którzy będą opowiadać o ogrodach, m.in. pani Maura Zaworska, ogrodnik miejski Gdyni przedstawi główne założenia dotyczące miejskiej zieleni, na przykładzie tego miasta. Dodatkowo będzie można  kupić kwiaty, drzewa i krzewy. Ich producenci opowiedzą o tym, na co zwracać uwagę podczas zakupów w dużych centrach handlowych, jak wysiewać, jak robić sobie rozsady oraz jak uprawiać rośliny żywnościowe w mieście – zdradza Robert Radkiewicz.

Festiwal Ogrodów będzie więc miejscem zarówno odpoczynku z całą rodziną, jak i miejscem do prowadzenia biznesu i nawiązywania nowych relacji handlowych, a także centrum edukacyjnym, w którym będzie można zapoznać  się z nowinkami i aktualnym asortymentem zgromadzonych wystawców. Nie zabraknie również muzyki na żywo, a także specjałów kuchni slow food opartej na sezonowych warzywach prosto z ogrodu, przygotowanych przez najlepszych szefów kuchni trójmiejskich restauracji. Wstęp na festiwal będzie wolny. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej,
www.festiwalogrodow.pl