Zbrojownia Sztuki na 70-lecie ASP
Po trzech latach prac renowacyjnych i adaptacyjnych Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku otworzyła zabytkowy parter Wielkiej Zbrojowni, gdzie będzie prowadzić swoją działalność Zbrojownia Sztuki. Uroczyste otwarcie było jednocześnie zwieńczeniem obchodów 70. rocznicy powstania ASP.
15 października 1945 roku to pierwszy z kamieni milowych w historii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tego dnia rozpoczął się pierwszy w historii rok akademicki Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie. Powołali go do życia zaprzyjaźnieni artyści. Były to małżeństwa Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie oraz Janusz Strzałecki. Ten ostatni został pierwszym rektorem uczelni.
Instytut z końcem roku przemianowany został na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych. Zajęcia odbywały się w willi przy ulicy Obrońców Westerplatte 24 w Sopocie, zwaną Willą Bergera. Na pierwszy rok studiów zgłosiły się 22 osoby. Instytut posiadał dwie pracownie malarskie pracownię rysunku wieczorowego, pracownię kompozycji płaskiej i przestrzennej.
Pierwsza połowa lat 50-tych to okres sukcesów tzw. szkoły sopockiej, a także pracy artystów przy renowacji Drogi Królewskiej w Gdańsku, zwieńczony w maju 1954 roku przeniesieniem uczelni do Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym w Gdańsku. W 1969 roku rektorem został znakomity malarz profesor Władysław Jackiewicz. Swoją funkcję pełnił przez 12 lat, najdłużej ze wszystkich rektorów w historii uczelni. W 1971 roku rozpoczął on reorganizację, w której wyniku uczelnię tworzyły 2 wydziały: Malarstwa i Rzeźby oraz Projektowania Plastycznego.
W latach 80. pojawiło się w gdańskiej uczelni nowe pokolenie artystów. Do najbardziej znanych należą: Janusz Akermann, Jarosław Bauć, Wiesław Zaremba, Roman Gajewski. Ich ekspresyjne prace wyznaczają nowy etap w rozwoju malarstwa gdańskiej szkoły. Nadal w tym okresie dyscypliną dominującą w szkole jest malarstwo, zaraz po nim dużą popularnością cieszy się grafika. Do najsłynniejszych dzieł tego czasu należy logo „Solidarności” zaprojektowane przez Jerzego Janiszewskiego, absolwenta gdańskiej uczelni.
W 1981 roku następuje zmiana rektora. Władysława Jackiewicza zastępuje profesor Franciszek Duszeńko, znakomity rzeźbiarz, współautor pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W początku lat 80-tych środowisko artystyczne, w tym te związane z uczelnią, włączyło się w ruch demokratyzacji. Stan Wojenny, rozwiązanie Związku Polskich Artystów Plastyków i powołanie Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików spolaryzowało twórczość na sferę oficjalną i nurt kultury niezależnej.
W drugiej połowie lat 80-tych wielu artystów uczelni uczestniczyło w ruchu młodej sztuki, tzw. ekspresji lat 80-tych. Mowa ty głównie o takich artystach, jak Grzegorz Klaman, Janusz Akermann, Sławomir Witkowski, Marek Model i inni. Lata 90. przyniosły kolejne zmiany. Dominującym nurtem stała się tzw. sztuka krytyczna. W związku z tym pojawiły się nowe pracownie dyplomowe nowych mediów. W 1996 roku rektorem zostaje malarz i grafik, profesor Jerzy Krechowicz. W tym roku uczelnia uzyskała też status Akademii Sztuk Pięknych.
W lutym 2007 roku Senat Akademii Sztuk Pięknych uchwałą powołał do życia odrębny Wydział Grafiki. Rok później obowiązki rektora przejmuje profesor Ludmiła Ostrogórska, absolwentka gdańskiej uczelni, która dyplom uzyskała w 1974 r. w pracowni profesora Franciszka Duszeńki. Wcześniej, w latach 99-2005 była dziekanem Wydziału Rzeźby. Za jej kadencji rozpoczął się remont Wielkiej Zbrojowni, która swoją nową działalność rozpoczyna właśnie jako Zbrojownia Sztuki.
- To jest nowy rozdział w dziejach uczelni, jeszcze nieopisany. Zbrojownia Sztuki jest realizacją idei Akademii Otwartej. Zamiarem ASP było stworzenie przestrzeni artystycznej i kulturotwórczej, gdzie będzie można uczestniczyć w różnych projektach, w których edukacja, kultura i sztuka łączą się ze sobą – mówiła profesor Ludmiła Ostrogórska.
Władze uczelni chcą, aby Zbrojownia Sztuki, oprócz miejsca wystaw czasowych i debat, służyła różnego rodzaju warsztatom edukacyjnym, adresowanym dla osób spoza ASP. Z okazji obchodów 70-lecia powstania gdańskiej ASP otwarta została także w sobotę przekrojowa wystawa pt. „Metafora i rzeczywistość” prezentująca prace ok. 130 pracowników naukowych uczelni ze wszystkich wydziałów.
Dziś na ASP w Gdańsku uczy się ok. tysiąca studentów na poziomie licencjackim i magisterskim, na czterech wydziałach: Architektury i Wzornictwa, Grafiki, Malarstwa oraz Rzeźby i Intermediów. Na uczelni działa Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce, który kształci w ramach kierunku edukacja artystyczna. Kadra akademicka liczy ok. 145 osób. Co roku mury uczelni opuszcza ok. 270 absolwentów.