Aranżując łazienkę największą wagę przywiązujemy zazwyczaj do wyboru kafli na ścianę, a rzadko kiedy przejmujemy się wyglądem podłogi. Tymczasem do łazienek brawurowo wkroczyło drewno, i to nie tylko w postaci mebli, ale też jako materiał podłogowy. 

Podłoga drewniana to idealne rozwiązanie dla tych, którzy preferują przytulne i ciepłe łazienki. Ciemne drewniane podłogi doskonale komponują się z białymi ścianami i jasnymi meblami łazienkowymi. Jest to w ostatnim czasie popularny trend wystroju nowoczesnych łazienek.

- Powszechnie stosowana w łazienkach ceramika jest piękna, ale zarówno wizualnie, jak i w dotyku robi zdecydowanie chłodne wrażenie. Natomiast drewno dodaje łazience ciepła i sprawia, że miejsce to jest bardziej przytulne, naturalne, a także szlachetne i eleganckie - mówi Dominika Gwiazda ze Studia Podłóg Alfa Floors w Gdańsku. 

Trzeba jednak pamiętać, że łazienka to miejsce szczególnie narażone na oddziaływanie wilgoci i wysokich temperatur. Dlatego nie każde drewno można tu wykorzystać, wszak nawet laik wie, że drewno naturalnie wchłania wodę. Materiał musi być odporny na wahania temperatury, wysoką wilgotność, na grzyby i pleśń. Drewno powinno też być odpowiednio twarde, aby nie poddawało się odkształceniom i uszkodzeniom mechanicznym.

W łazience kluczowym parametrem dla drewna, który należy brać pod uwagę, jest stabilność. Stabilność drewna określa w jakim stopniu dany gatunek zmienia wymiary pod wpływem wahań wilgotności, czyli jak szybko na nie reaguje, w efekcie czego pęcznieje lub kurczy się.

- Wybór podłogi do łazienki musi być bardzo przemyślany. Nadają się tu gatunki drewna, które mają bardzo niski współczynnik skurczu. Podłoga musi być przyklejona do podłogi na klej elastyczny. Godne polecenia są gatunki drewna egzotycznego olejowanego, np. teak, iroco, merbau - mówi Piotr Rzeszuto z salonu IKA Kolor w Gdańsku. 

Inne gatunki drewna, które warto wziąć pod uwagę to jatoba, lapacho, douksie, badi, kompas i wiele innych.  Z rodzimych gatunków dobrym materiałem są dąb, wiąz, jesion buk i modrzew. Warto też pamiętać o tym, że im większy format podłogi, tym lepiej: czyli np. deski będą lepsze niż parkiety ze względu na zminimalizowanie ilości łączeń, przez które może wnikać wilgoć. Deski drewniane można też wykorzystać do wykończenia ścian i sufitów w łazience – daje to bardzo ciekawy wizualnie efekt. 

Na drewnianą podłogę do łazienki najlepiej wybierać deski podłogowe z drewna klejonego, wielowarstwowego (nie litego). Drewniana podłoga w łazience musi być dobrze zabezpieczona - zarówno przed wilgocią, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeden ze sposobów to olejowanie, które polecane jest szczególnie do gatunków egzotycznych. Olejowanie zapewni podłodze ładny wygląd i ochroni przed powstającą z czasem szarą patyną. Ponadto, na obrzeżach podłogi powinna być zastosowana elastyczna fuga do podłóg drewnianych. 

Drewniana podłoga w łazience to bardzo dobry pomysł, za którym przemawia kilka rzeczy. Po pierwsze to materiał, który przełamuje ceramiczno - szklany chłód, wprowadza naturalną harmonię i spokój, jest tworzywem bardzo plastycznym i estetycznym. Dodatkowo nie ma konieczności zmiany rodzaju drewna w każdym pomieszczeniu, podłoga może ciągle przechodzić na przykład od salonu poprzez przedpokój i do łazienki. Jednolita podłoga w całym mieszkaniu optycznie je powiększa.