"Zbliżenia" Tomasza Gudzowatego

Za to zdjęcie Tomasz Gudzowaty otrzymał nagrodę World Press Photo

Niezwykłe zdjęcia przyrody Tomasza Gudzowatego, jednego z najwybitniejszych polskich, współczesnych fotografów, można zobaczyć w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki. Wystawa zatytułowana „Closer” potrwa do 4 października. Na retrospektywę  składa się kilkaset prac, które zostały zebrane w książce, jaka zostanie wydana niedługo pod tym samym tytułem. 

Książka będzie dostępna w dwóch wersjach: kieszonkowej i kolekcjonerskiej. W sopockiej Państwowej Galerii Sztuki można zobaczyć czterdzieści wybranych zdjęć w dużym formacie: od najwcześniejszego okresu, po te najnowsze, zrobione jesienią ubiegłego roku oraz instalację składającą się z cyklu kilkuset małych fotografii, obrazujących migrację antylop Gnu z Kenii – fotografie wykonane osiem lat temu. 

Tomasz Gudzowaty fotografuje od ponad dwudziestu lat. Okres ten zaowocował wieloma prestiżowymi nagrodami. Przełomem w jego karierze był rok 1999, kiedy to został laureatem pierwszej nagrody World Press Photo w kategorii Przyroda. Zdjęcie, przedstawiające dwa młode gepardy przed zabiciem swojej pierwszej ofiary, stało się rozpoznawalne niemal na całym świecie. Jak zauważają krytycy, jego prace stanowią nie tylko wyjątkową wartość dokumentalną, ale również artystyczną. Jak przyznaje autor, na przestrzeni lat jego podejście do fotografii cały czas ulega ewolucji. 

– To nieustanny proces, podczas którego tworzymy własny styl. Zawsze byłem zwolennikiem jednego zdjęcia, które obrazuje cały temat. Bardzo ważna jest również płaszczyzna intelektualna, która towarzyszy fotografowi. Uważam, że fotografem człowiek staje się dopiero po wielu latach praktyki. Kiedy po dziesięciu latach pracy, otrzymałem propozycję stworzenia retrospektywnej książki, odmówiłem – przyznaje Tomasz Gudzowaty. 

Obecnie artysta pracuje wspólnie ze swoją żoną Melody oraz włoską edycją „Vogue’a” nad dużym projektem fotograficznym „Planet Alive”. To nowy obszar w twórczości Gudzowatego, w którym łączy dotychczasowe doświadczenie z fotografią mody.