Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo obecna w naszym życiu jest tkanina i jak istotny ma udział w projektowaniu wnętrz. To dzięki niej możemy podkreślić styl każdego wnętrza lub całkowicie je odmienić.
Tkanina jest wszechobecna. Do niedawna tylko ze względów praktycznych pojawiała się we wnętrzach, obecnie wciąż niedoceniona. Jest z nami, ale jakby obok nas.
Często nie zastanawiamy się jak bardzo otaczamy się tkaninami i jak pusty byłby nasz dom bez nich. Podczas pracy z klientem staram się przedstawić tkaninę, jako niezastąpioną ozdobę oraz dopełnienie projektowanego wnętrza. Pomagam poruszać się wśród wielu faktur, kolorów i odcieni tkanin. W poszukiwaniu gęstości, wyglądu, faktury tworzymy nowy nastrój wnętrza. A przede wszystkim pokazuję potencjał prostoty.
Zawodowo tkaniną zajmuję się od 2007 roku, kiedy to powstało Studio WinDekor w Gdańsku. Wiedzę o wnętrzach, tkaninach, kolorze zdobywałam na targach, warsztatach, czytając profesjonalną literaturę, współpracując z architektami, a także kierując się własną intuicją i słuchając klienta.
Z doświadczenia wiem, że podczas urządzania mieszkania lub przy remontach, ten temat zostawiany jest na koniec. To jakby naturalne, ale ja staram się przekonać Was do zmiany podejścia, zwrócić uwagę na ogromny wybór tkanin – kolorów i gatunków, możliwości łączenia ich tak, aby tkanina była częścią, i
uzupełnieniem wnętrza.
Tekstylia we wnętrzu odgrywają ważną rolę – dzięki nim przestrzeń jest ciepła i przytulna. To nie tylko dekoracja okien, która filtruje oświetlenie naturalne we wnętrzu, to też obicie kanapy, poduchy, narzuty, obrus na stole. Znajomość gatunków tkanin ich grubość, rodzaj splotu, to, jakie są w dotyku, pozwoli nam przewidzieć efekt i wrażenie jakiego oczekujemy.
Tkanina to również coś, czym możemy szybko odmienić wnętrze. Jeśli chodzi o kolorystykę – to obowiązują tu te same zasady co w projektowaniu kolorystyki wnętrza. Tworzymy kompozycje pasujące do osoby, wnętrza, elementów wyposażenia. Możemy postawić na wyraźny akcent, który nada wnętrzu oryginalny charakter, lub stworzyć tylko subtelne tło dla innych elementów wyposażenia.
Kolor potrafi zmienić wygląd i atmosferę pomieszczenia. a z czego czerpieiracje
Tkanina to także ubrania – Moda na wystrój wnętrz tak jak i moda na ubiór może odżyć. Dziś tak jak w ubiorze tak i we wnętrzach często pojawiają się wspomnienia z lat 50, 60 – 70. Inspiracją może być też sztuka.
Na ostatnich targach MoOD nową inspiracją w tkaninie jest fluxus – ruch artystyczny lat 60 XX wieku. Wzorując się na jego założeniach wyznaczono kilka trendów, podkreślających indywidualność, dystans do reguł, poczucie humoru. Najważniejsze jest jednak by ślepo nie podążać za modą, ale pokazać swoją osobowość.
Jak łączyć wzory, faktury? Tu też należy się kierować tym, jaką kompozycję chcemy uzyskać – stonowaną czy też bardziej odważną ekstrawagancką. Kluczem do dobrej kompozycji deseni na tkaninach jest wybór bazowego materiału, a następnie szukanie dla niego zestawów barwnych z innych tkanin. Podstawowy materiał powinien dobrze współgrać z podłogą. Ciekawym przykładem łączenia wzorów są nasze patchworki – pozorny bałagan jest starannie przemyślany i może być świetnym akcentem jako wezgłowie, narzuta czy poduchy lub obicie ściany. To przykład kompozycji kontrastowej – trudnej do skomponowania, ale dającej wiele satysfakcji i świadomość, że mamy coś innego niż wszyscy. Faktura tkaniny, powoduje,że chcemy jej dotknąć, dodaje głębi pomieszczeniu.
Ciężkie tkaniny takie jak aksamit, chenilla wprowadzają wrażenie luksusu, delikatne zwiewne są mgiełką dzielącą nas od świata zewnętrznego. Szeleszcząca tafta i jedwab będą sprawiały wrażenie wytworności. Bawełna i len nada bardziej naturalny, surowy charakter wnętrza.
Tkaniny dają nieograniczone możliwości, zainspiruj się nimi, dotknij i doceń tkaninę.
Joanna Kołodziej-Zboś – właścicielka Studia WinDekor