Przyciągają uwagę kształtem i kolorem. Zachwycają, bawią, czasem budzą zdziwienie – meble z fantazją. Z odrobiną szaleństwa. Wyjątkowe. Daj się ponieść wyobraźni i sam zdecyduj, jaki kształt ma mieć twoja lampa lub sofa! Nie daj się wcisnąć w schematy.
Czy zauważyłeś, jak wiele przedmiotów, które cię otacza tak naprawdę nie posiada duszy? Trudno dziś o coś unikatowego, tworzonego z pasją i zaangażowaniem. Ale, kto szuka ten znajdzie.
Efekt WOW!
Meble z fantazją kojarzą się zwykłym klientom przeważnie z bardzo drogimi, designerskimi elementami wystroju, które w żaden sposób nie są funkcjonalne i nie nadają się do zwykłego domu. Nic bardziej mylnego. Obecnie meble i akcesoria niestandardowe są w zasięgu praktycznie każdego klienta – często sami możemy wybrać kształt, kolor, bądź materiał z którego zostanie wykonana np. nasza wyjątkowa lampa. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że taka możliwość istnieje w salonach, do których się udajemy.
- Meble unikalne i niestandardowe to takie, które mają np. inną niż zazwyczaj formę. Mogą to być meble związane z hobby, pasją klienta lub niestandardowe dodatki, takie jak np. świeczki w kształcie pionków do gry w szachy bądź zastawa stołowa w kształcie kamienic - mówi Anna Gruca, współwłaścicielka studia wyposażenia wnętrz Ahawa z Sopotu.
Jednym słowem elementy wystroju, które są wyjątkowe i inne niż takie, które zazwyczaj znajdujemy w sklepach. Gdy na nie spoglądasz, na usta cisną się takie słowa, jak: niesamowite, wyjątkowe, fantastyczne. Meble z fantazją mogą być praktyczne, ale przede wszystkim muszą wywoływać niezapomniane wrażenie, tak zwany efekt wow.
Daj się ponieść fantazji
- Widać, że po latach tkwienia w designerskim marazmie, nasze społeczeństwo jest dzisiaj bardziej świadome trendów, jednak nadal wiele z nich trafia do nas z opóźnieniem. Klienci często nie wiedzą, że takie niestandardowe meble istnieją, nie mają świadomości, jak je wykorzystać, wkomponować w swój dom. Najlepszym przykładem jest krzesło Panton, które jest w kształcie niepełnego S - ludzie bali się na nim siadać z obawy przed tym, że może się złamać - przekonuje Radosław Maziarka, właściciel salonu Jaga Trendy w Gdańsku.
Jeśli chodzi o meble z fantazją to jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Fotel w kształcie jajka (Egg Chair zaprojektowany przez Arne Jacobsena), japońskie lampy wykonane z origami, niezwykła lampa Skydro, która sprawia wrażenie, że pod naszym sufitem zatrzymały się ogromne krople wody, stolik z zakładką do książek niemieckiego studia architektonicznego Voight Dietrich, Love Seat, czyli fotel miłości, zaprojektowany przez słynnego projektanta Karima Rashida, pufy Pebble świetnie prezentujące się zarówno pojedynczo, jak i w rozmaitych kolorystycznych układach, kamienna umywalka w kształcie odwróconego stożka firmy Cornelli - wszystkie te przedmioty to efekt nieograniczonej fantazji projektantów dedykowane odbiorcom o równie szerokich horyzontach. Umiejętnie wkomponowane w domową przestrzeń, wyglądają bajecznie, a przede wszystkim nietuzinkowo.
Poszukując tego typu mebli warto zagłębić się w dorobek światowych projektantów, których nie ograniczają kanony, sztywne zasady, kulturowe uprzedzenia i nadmierne zamiłowanie do tradycji. Takim projektantem jest z pewnością Maximo Riera, którego krzesła z motywami zwierzęcymi są spektakularnym połączeniem sztuki i mebli użytkowych. Monumentalne, posągowe fotele zdobią wizerunki nosorożca, ośmiornicy, słonia, czy morsa.
Z kolei lampy brytyjskiego duetu projektowego Eda i Dana Robotnic zdobione są figurkami postaci z bajek i filmów fantasy. Te designerskie lampy przypadną do gustu osobom sentymentalnym, które nie chcą rozstawać się ze swoimi ulubionymi zabawkami. Oddają je zatem w ręce projektantów. Dopracowane, rzeźbione lampy są dostosowywane do klienta indywidualnie na podstawie jego upodobań i wspomnień z dzieciństwa. Wszystkie lampy są wykończone połyskującym lakierem. Całość prezentuje się ekstrawagancko, a ukochane niegdyś zabawki mogą otrzymać drugie życie.
W sentymentalne tony uderza także Jeff Skierka. Pamiętacie kasety magnetofonowe? Ten relikt dawnych czasów został wskrzeszony w postaci... stołu. Mieszkający w Seattle projektant wykonał go z drewna a szczęściarze, którzy kupowali kasety magnetofonowe i pamiętają dawne urządzenia audio, z pewnością docenią wszystkie detale uwzględnione w tym projekcie. Co najciekawsze, stolik jest dwustronny. Jak nam się znudzi strona A, wrzucamy stronę B.
Świat dziecka
Najwdzięczniejszą grupą, do której docierają designerskie i niestandardowe pomysły są... dzieci. Ich ciekawość świata, pomysłowość i kreatywność powinna być wciąż rozwijana i stymulowana. Dzieci uwielbiają kreatywne meble – np. łóżko w kształcie samochodu z ulubionej bajki, kochają wszelkiego rodzaju nawiązania, np. do postaci z kreskówek. Zdaniem Anny Pstrągowskiej, właścicielki sopockiej firmy Kids Concept, najmodniejszym trendem jeżeli chodzi o dziecięce meble i akcesoria jest prostota mebli i bogactwo detali.
- Skupiamy się na prostych, ergonomicznych dobrze wykonanych meblach, bezpiecznych dla dziecka - wyjaśnia Anna Pstrągowska. - Przestrzeń wzbogacamy ciekawymi dodatkami, dekoracyjnymi lampami, dywanami, tapetami, które nadadzą indywidualnego charakteru dziecięcemu pokojowi. Ważnym aspektem jest stworzenie przestrzeni, w której dziecko będzie mogło samo kreować i tworzyć. Wyrażać siebie, poprzez tapety - kolorowanki, ściany – tablice, teatrzyki, czy schowki - dziuple do zabawy – wymienia Anna Pstrągowska.
Wystrój takiego pokoju powinien pobudzać wyobraźnię i rozwój dziecka. Meble powinny być wielofunkcyjne oraz dawać możliwość ich przekształcania wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka.