Meble, które wyglądają jak proste rzeźby, a jednocześnie są stworzone do codzienności. Trójmiejska marka ater., duet architektki Żakliny Nowodworskiej i stolarza Przemka Sadeckiego, w 2024 roku podbiła serca jurorów na Łódź Design Festival i w Słowenii, zdobywając dwie prestiżowe nagrody za ławkę ater.bench.stone. Ich projekty to pochwała prostoty i autentycznych materiałów – drewna, kamienia – a lokalne kolaboracje, od HIKKI po Aleksandrę Went, tylko dodają im wyjątkowego, trójmiejskiego kontekstu.
Za projektami ater. stoją dwie osoby – Żaklina Nowodworska, doświadczona architektka, która od lat przekłada swój warsztat i wrażliwość przestrzenną na język formy, oraz Przemek Sadecki, stolarz, który z głęboką fascynacją odkrywa bogactwo drewna i jego naturalne właściwości.
Razem tworzą duet, w którym architektoniczne myślenie spotyka się z rzemieślniczą precyzją. Ich wspólna praca nad prototypami to żywy proces dialogu – mebel staje się tematem rozmowy, obiektem doświadczania, testowania i kontemplacji. Na tym etapie mogą swobodnie eksperymentować, wprowadzać zmiany i poszukiwać rozwiązań, które sprawią, że finalny produkt będzie nie tylko zgodny z ich oczekiwaniami, lecz także wyjątkowy w swojej autentyczności.
To właśnie w tej twórczej wymianie – między doświadczeniem architektki a pasją stolarza – rodzi się to, co w meblach ater. najcenniejsze: harmonia formy, funkcji i materiału.
- Naturalne materiały są dla nas punktem wyjścia. Ich „idealna nieidealność” to wartość, której nie można podrobić. Drewno o własnej strukturze, kamień o surowej twardości, czy kamionka – to wszystko sprawia, że każdy mebel staje się niepowtarzalny. W dotyku czuć autentyczność, w spojrzeniu – energię, w codzienności – trwałość – opowiada Żaklina Nowodworska.



