Kopenhaga
Światowy design godzinę od Gdańska
Kopenhaga
Światowy design godzinę od Gdańska
Zachwyć się sztuką. Zobacz na własne oczy dzieła światowej sławy projektantów. Odwiedź miejsca, które regularnie pojawiają się na łamach magazynów o designie. Wszystko to czeka na wyciągnięcie ręki, w jednej z europejskich stolic designu – Kopenhadze.
Kopenhaga, stolica i największe miasto Danii, od 2000 roku połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. Nowoczesna, a zarazem jakby przeniesiona z innej epoki. Z Gdańska można dostać się tam w zaledwie godzinę samolotem, co czyni ją idealnym celem na weekendowy city break lub nawet jednodniową wycieczkę dla mieszkańców Trójmiasta.
Kopenhaga zyskuje na popularności z każdym rokiem. Coraz więcej osób wraca z niej oczarowanych. Zresztą nic w tym dziwnego, skoro ma w sobie tak wiele cech, które przemawiają do większości z nas. Nie jest zbyt duża – można spacerować i pieszo dotrzeć do większości atrakcji. Nie jest też zbyt głośna – można w niej odpocząć. Nowoczesność przeplata się tu z klasyką, jednak w zupełnie innym stylu niż w innych metropoliach. Miasto jest naturalne, ale nie nudne. Na każdym kroku czekają klimatyczne kawiarnie, autorskie sklepy i godne uwagi muzea. Do Kopenhagi przyjeżdża się również po inspiracje – kulturą, modą, a przede wszystkim wysmakowanym designem. Nie bez przyczyny to tutaj, w czerwcu, odbywają się prestiżowe targi 3 Days of Design.
Bez względu na to, jaką trasę zwiedzania Kopenhagi wybierzecie, design spotkacie na każdym kroku. Stylowe showroomy, muzea czy zachwycająca architektura – Kopenhaga oferuje to z nawiązką. Warto zacząć od Muzeum Designu, które wprowadza w świat duńskiej sztuki użytkowej. Przeprowadzi was przez różne kategorie: od biżuterii i mody, po meble, plakaty, zabawki i inne perły duńskiego wzornictwa. To świetny punkt wyjścia, aby zdobyć historyczną perspektywę.
Nie sposób przejść obojętnie obok budynku zaprojektowanego przez duńskiego architekta Schmidta Hammera Lassena – Czarnego Diamentu, czyli Królewskiej Biblioteki. Nazwa pochodzi od fasady pokrytej czarnym granitem, która zmienia się w zależności od pory dnia i kąta patrzenia. Wewnątrz znajduje się imponujący fresk na suficie, namalowany przez słynnego duńskiego malarza Pera Kirkeby.
Z kolei futurystyczny budynek Błękitnej Planety – Duńskiego Akwarium Narodowego – zaprojektowany jest tak, aby zwiedzający czuli się, jakby byli pod wodą. Inspiracją dla jego formy były prądy wodne wirujące w cieśninie Øresund.
Kopenhaska architektura nieustannie zdobywa międzynarodowe nagrody. Przykładem jest Duński Teatr Królewski, zaprojektowany przez studio architektoniczne Lundgaard & Tranberg, wyróżniony m.in. nagrodą RIBA European Award oraz Red Dot Design Award za wzornictwo krzeseł.
W samym sercu Kopenhagi mieści się również Royal Smushi Cafe. Tu skosztujecie tradycyjnych duńskich dań w otoczeniu klasyki duńskiego designu. Wnętrze tej restauracji to wspólne dzieło takich znakomitości jak Holmegaard, Bang and Olufsen i Fritz Hansen.
Budzącym zachwyt i zaciekawienie jest także nowy gmach Opery w Kopenhadze, która została zaprojektowana przez słynnego duńskiego architekta Henninga Larsena. Wcześniejsza siedziba mieściła się w XVIII-wiecznym budynku Teatru Królewskiego, który dziś określany jest jako „Stara Scena”. Koszt budowy nowego gmachu wyniósł 335 milionów euro i w całości został sfinansowany przez 91-letniego duńskiego miliardera i miłośnika muzyki. Czym zaskakuje? Sufit audytorium jest w całości pokryty płytkami czystego 24-karatowego złota. Ściany oraz balkony zostały natomiast pokryte drewnem klonowym, którego kolor i faktura ma przypominać skrzypce.
W dzielnicy Ørestad znajdziecie kolejne ikony designu: VM Houses, Bella Center, VM Mountain, Gemini Residence oraz 8 Tallet – budynki, które z pewnością warto zobaczyć z bliska.
Główną arterią miasta jest natomiast Stoget. To najdłuższy deptak w Europie, pełen sklepików rodzimych przedsiębiorców, ale i showroomów największych kreatorów mody. Jednak to duńskie sklepy z artykułami do aranżacji wnętrz zasługują na miano jednej z największych atrakcji turystycznych w Kopenhadze. Na liście największych z nich jest Normann Copenhagen. Marka została założona w 1999 r. przez Jana Andersena i Poula Madsena. Kolekcję tworzą meble i dodatki sprzedawane obecnie w 77 krajach świata.
Ikoną światowego designu jest także Hay House. Tutaj można kupić najmodniejsze meble i drobniejsze elementy wyposażenia wnętrz. Już sama wizyta w tym sklepie inspiruje do zmian w mieszkaniu. Podobne odczucia będziecie mieć w Illums Bolighus - najważniejsze centrum designu skupiające marki światowego i duńskiego wzornictwa oraz sztuki użytkowej. Na koniec warto zajrzeć do CasaShop, gdzie można podziwiać m.in. słynne „Jajko” projektu Arne Jacobsena.
Kopenhaga to miasto pełne architektonicznych perełek, narodziny wielu ikon designu i dom największych światowych sław. Z pewnością jeszcze wiele odkryć wydarzy się właśnie tutaj.