Zachwyć się sztuką. Zobacz na własne oczy dzieła światowej sławy projektantów. Odwiedź miejsca, które regularnie pojawiają się na łamach magazynów o designie. Wszystko to czeka na wyciągnięcie ręki, w jednej z europejskich stolic designu – Kopenhadze.

Kopenhaga, stolica i największe miasto Danii, od 2000 roku połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. Nowoczesna, a zarazem jakby przeniesiona z innej epoki. Z Gdańska można dostać się tam w zaledwie godzinę samolotem, co czyni ją idealnym celem na weekendowy city break lub nawet jednodniową wycieczkę dla mieszkańców Trójmiasta.

Kopenhaga zyskuje na popularności z każdym rokiem. Coraz więcej osób wraca z niej oczarowanych. Zresztą nic w tym dziwnego, skoro ma w sobie tak wiele cech, które przemawiają do większości z nas. Nie jest zbyt duża – można spacerować i pieszo dotrzeć do większości atrakcji. Nie jest też zbyt głośna – można w niej odpocząć. Nowoczesność przeplata się tu z klasyką, jednak w zupełnie innym stylu niż w innych metropoliach. Miasto jest naturalne, ale nie nudne. Na każdym kroku czekają klimatyczne kawiarnie, autorskie sklepy i godne uwagi muzea. Do Kopenhagi przyjeżdża się również po inspiracje – kulturą, modą, a przede wszystkim wysmakowanym designem. Nie bez przyczyny to tutaj, w czerwcu, odbywają się prestiżowe targi 3 Days of Design.

Bez względu na to, jaką trasę zwiedzania Kopenhagi wybierzecie, design spotkacie na każdym kroku. Stylowe showroomy, muzea czy zachwycająca architektura – Kopenhaga oferuje to z nawiązką. Warto zacząć od Muzeum Designu, które wprowadza w świat duńskiej sztuki użytkowej. Przeprowadzi was przez różne kategorie: od biżuterii i mody, po meble, plakaty, zabawki i inne perły duńskiego wzornictwa. To świetny punkt wyjścia, aby zdobyć historyczną perspektywę.

Nie sposób przejść obojętnie obok budynku zaprojektowanego przez duńskiego architekta Schmidta Hammera Lassena – Czarnego Diamentu, czyli Królewskiej Biblioteki. Nazwa pochodzi od fasady pokrytej czarnym granitem, która zmienia się w zależności od pory dnia i kąta patrzenia. Wewnątrz znajduje się imponujący fresk na suficie, namalowany przez słynnego duńskiego malarza Pera Kirkeby.

Z kolei futurystyczny budynek Błękitnej Planety – Duńskiego Akwarium Narodowego – zaprojektowany jest tak, aby zwiedzający czuli się, jakby byli pod wodą. Inspiracją dla jego formy były prądy wodne wirujące w cieśninie Øresund.

Kopenhaska architektura nieustannie zdobywa międzynarodowe nagrody. Przykładem jest Duński Teatr Królewski, zaprojektowany przez studio architektoniczne Lundgaard & Tranberg, wyróżniony m.in. nagrodą RIBA European Award oraz Red Dot Design Award za wzornictwo krzeseł.

W samym sercu Kopenhagi mieści się również Royal Smushi Cafe. Tu skosztujecie tradycyjnych duńskich dań w otoczeniu klasyki duńskiego designu. Wnętrze tej restauracji to wspólne dzieło takich znakomitości jak Holmegaard, Bang and Olufsen i Fritz Hansen.

Budzącym zachwyt i zaciekawienie jest także nowy gmach Opery w Kopenhadze, która została zaprojektowana przez słynnego duńskiego architekta Henninga Larsena. Wcześniejsza siedziba mieściła się w XVIII-wiecznym budynku Teatru Królewskiego, który dziś określany jest jako „Stara Scena”. Koszt budowy nowego gmachu wyniósł 335 milionów euro i w całości został sfinansowany przez 91-letniego duńskiego miliardera i miłośnika muzyki. Czym zaskakuje? Sufit audytorium jest w całości pokryty płytkami czystego 24-karatowego złota. Ściany oraz balkony zostały natomiast pokryte drewnem klonowym, którego kolor i faktura ma przypominać skrzypce.

W dzielnicy Ørestad znajdziecie kolejne ikony designu: VM Houses, Bella Center, VM Mountain, Gemini Residence oraz 8 Tallet – budynki, które z pewnością warto zobaczyć z bliska.

Główną arterią miasta jest natomiast Stoget. To najdłuższy deptak w Europie, pełen sklepików rodzimych przedsiębiorców, ale i showroomów największych kreatorów mody. Jednak to duńskie sklepy z artykułami do aranżacji wnętrz zasługują na miano jednej z największych atrakcji turystycznych w Kopenhadze. Na liście największych z nich jest Normann Copenhagen. Marka została założona w 1999 r. przez Jana Andersena i Poula Madsena. Kolekcję tworzą meble i dodatki sprzedawane obecnie w 77 krajach świata.

Ikoną światowego designu jest także Hay House. Tutaj można kupić najmodniejsze meble i drobniejsze elementy wyposażenia wnętrz. Już sama wizyta w tym sklepie inspiruje do zmian w mieszkaniu. Podobne odczucia będziecie mieć w Illums Bolighus - najważniejsze centrum designu skupiające marki światowego i duńskiego wzornictwa oraz sztuki użytkowej. Na koniec warto zajrzeć do CasaShop, gdzie można podziwiać m.in. słynne „Jajko” projektu Arne Jacobsena.

Kopenhaga to miasto pełne architektonicznych perełek, narodziny wielu ikon designu i dom największych światowych sław. Z pewnością jeszcze wiele odkryć wydarzy się właśnie tutaj.