Głębia Landsort

Rzeźba reagująca na temperaturę Bałtyku

Karol Kacperski
W Parku Północnym w Sopocie pojawiła się nowa, interaktywna rzeźba autorstwa litewskiego artysty Andriusa Labašauskasa. Głębia Landsort, bo tak się nazywa, powstała jako zwycięski projekt konkursu Baltic Horizons, organizowanego we współpracy z Fundacją APH, Ergo Hestią, miastem Sopot oraz Państwową Galerią Sztuki.

Głębia Landsort to zwycięski projekt konkursu Baltic Horizons, czyli międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego, który łączy artystów i społeczności basenu Morza Bałtyckiego. Laureat konkursu Andrius Labašauskas, nie bez powodu nawiązał do najgłębszej części Morza Bałtyckiego, która znajduje się w zachodniej części basenu gotlandzkiego, pomiędzy południowo-wschodnim wybrzeżem Szwecji a wyspą Gotlandią. Oceany i morza to ekosystemy najbardziej narażone na wpływy antropogeniczne, a metale ciężkie i inne zanieczyszczenia wpływają na żywotność gatunków morskich. Według danych naukowych Głębia Landsort jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów basenu bałtyckiego.

W odpowiedzi na proces ekstremalnego wymierania gatunków związany z globalnymi zmianami klimatu, litewski artysta postanowił wykonać jak najbardziej minimalistyczny obiekt rzeźbiarski, przy użyciu surowych, od dawna znanych materiałów i prymitywnych technik pracy, mniej szkodliwych dla środowiska. Rzeźba przedstawia kamienne siedziska, które symbolizują wspomnianą najgłębszą i zarazem najbardziej zanieczyszczoną część Morza Bałtyckiego. To swoista negatywowa wersja dna Bałtyku.

Co więcej, instalacja jest wyposażona w inteligentny system oświetlenia reagujący na temperaturę wody w Zatoce Gdańskiej. Dzięki tej technologii rzeźba będzie zmieniać swoje kolory w zależności od aktualnych warunków. Gdy temperatura wody przekroczy roczną normę, podświetlenie przybierze kolor czerwony, natomiast przy niższej temperaturze stanie się niebieskie. Gdy temperatura wody będzie zgodna z normą, instalacja rozbłyśnie białym światłem.

Rzeźba Labašauskasa, poza swoją funkcją estetyczną, ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia Bałtyku, oferując jednocześnie miejsce spotkań i odpoczynku dla mieszkańców i turystów Sopotu.