Wakacyjny czas to przede wszystkim zasłużony odpoczynek. My najbardziej polecamy ten z dobrą książką. W lipcu stawiamy na świat sztuki, coś o kreatywności i jej praktycznym wykorzystaniu, karykaturę na poprawę nastroju, i obowiązkowo powieści mrożące krew w żyłach, bo opowiadające o mrocznej stronie człowieka!

Zakręt w twórczą stronę

Autor: Dorota Hazuka-Furgalska (red.)

Wydawnictwo: Smak Słowa

„Zakręt w twórczą stronę” to książka opisująca niezwykłe historie uczestników Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB w Gdańsku. Z okazji 25-lecia DAMB-u, ponad dwadzieścia opowieści przedstawia metamorfozy osób, które dzięki zajęciom w ośrodku przeszły niezwykłą przemianę. Członkowie, często zmagający się z lękiem, nieśmiałością czy problemami szkolnymi, stali się pewnymi siebie, kreatywnymi osobami, odnajdującymi się w różnych rolach życiowych i zawodowych. Wielu z nich zdobyło medale w światowych finałach Odysei Umysłu oraz nagrodę Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Ośrodek, stworzony przez Dorotę Hazuka-Furgalską i jej zespół, stał się legendarnym miejscem, które wspiera rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny setek dzieci i młodzieży.

Śladem karykatury. Polskie teksty do 1939 roku. Antologia

Autor: Piotr Kułak, Aldona Tołysz (red. nauk.)

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

„Śladem karykatury” to wyjątkowa antologia tekstów poświęconych sztuce karykatury, publikowanych w latach 1871-1939 przez krytyków, historyków, literatów i artystów. Książka ukazuje różnorodne podejścia do karykatury, traktowanej nie tylko jako satyryczny komentarz, ale też jako autonomiczną sztukę. Publikacja, bogato ilustrowana i opatrzona komentarzem Piotra Kułaka, wypełnia lukę w polskiej literaturze na ten temat, oferując przystępne, naukowe opracowanie i inspirując do refleksji nad historią oraz naturą karykatury. Idealna lektura dla każdego, kto interesuje się sztuką, historią i społecznymi aspektami karykatury.

Farmazony

Autor: Piotr Żabicki

Wydawnictwo: Novae Res

Wciągająca opowieść o dwunastu śmiałkach, którzy podejmują wyzwanie życia bez elektryczności, sklepów i technologii cyfrowej na odosobnionym gospodarstwie. Przez czterdzieści sześć dni muszą polegać na własnej sile i sprycie, by przetrwać. Izolacja szybko zaczyna wpływać na ich relacje, ujawniając prawdziwe oblicza uczestników. Konflikty narastają, a liczba osób na farmie maleje, zmuszając ich do pokonywania własnych słabości i radzenia sobie z surowymi prawami natury. Czy komuś uda się dotrwać do końca? „Ekofarma” to fascynująca lektura, która z pewnością wciągnie każdego miłośnika survivalowych wyzwań i psychologicznych dramatów.

Sznur. Krwawe namiętności

Autor: Izabella Frej

Wydawnictwo: Oficynka

Seria opowiadań kryminalnych, które bazują na faktach i skupiają się na sprawcach zabójstw, takich jak Dennis Rader, Jean Harris, Andrew Cunanan i Rodney Alcala. Autorka analizuje ich postacie na podstawie prasy i materiałów sądowych, starając się nie tylko przedstawić ich krwawe namiętności, ale także zrozumieć, co nimi kierowało. Książka stawia pytanie o to, co sprawia, że człowiek staje się potworem, jednocześnie zawsze pamiętając o niewinnych ofiarach tych zbrodni. To lektura dla miłośników kryminałów, którzy interesują się psychologią przestępców oraz chcą lepiej zrozumieć mroczne strony ludzkiej natury.