Nie od dziś wiadomo, że w literackie podróże najlepiej wyruszać latem, nieprzypadkowo więc 15 czerwca odbył się Plener Czytelniczy w Sopocie. Wydarzenie tradycyjnie zorganizowano w Parku Hestii – miejscu ulubionym przez wielu mieszkańców Trójmiasta i turystów. Plenerowe atrakcje, jak zawsze, są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w rodzinnej atmosferze i z książkami wyróżnionymi w konkursie Literacka Podróż Hestii.

Plener Czytelniczy w Parku Hestii to coroczne święto literatury, które z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników książek, zarówno młodszych, jak i starszych. Tegoroczna edycja była szczególna, gdyż wpisywała się w obchody 10-lecia Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Od samego rana park wypełnił się rodzinami, młodzieżą oraz turystami, którzy przybyli, aby wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Główną atrakcją wydarzenia tradycyjnie były spotkania z autorkami nominowanymi do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2024: Marią Strzelecką, Natalią Szostak, Karoliną Lewestam oraz Katarzyną Ryrych. Rozmowy z pisarkami, prowadzone przez Weronikę Wawrzkowicz, przyciągnęły szerokie grono słuchaczy, którzy mieli również okazję zdobyć autografy oraz porozmawiać z autorkami osobiście.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło również aktywności edukacyjnych i artystycznych. Fundacja Integralia zorganizowała warsztaty, które pozwoliły uczestnikom rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Fundacja Artystyczna Podróż Hestii zaprosiła do tworzenia „Notesu z podróży” oraz literackich wianków.

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu była parkowa gra literacka, w której uczestnicy rywalizowali o nagrody, biorąc udział w kreatywnych zadaniach związanych z literaturą. Dla wielu odwiedzających szczególnym przeżyciem był spacer po parku rzeźby z przewodnikiem, który opowiadał o najnowszej instalacji autorstwa Julii Woronowicz. Rzeźba „Współbycie. Historia Kuksonii Giętkiej” zainspirowana najstarszą rośliną lądową, stanowiła hołd dla wartości płynących z przynależności do świata natury.

Podczas Pleneru Czytelniczego nie mogło zabraknąć aktywności ruchowych i warsztatów dramowych, które zachęcały do zabawy i integracji. Swap książkowy przyciągnął miłośników literatury, którzy chętnie wymieniali się swoimi ulubionymi tytułami. Dodatkowo, akcja #TataTeżCzyta promowała wspólne głośne czytanie, co stworzyło wyjątkową, rodzinną atmosferę. Na uczestników czekały także kulinarne przysmaki – najpyszniejsze lody i lemoniada, które umilały czas spędzony w parku. Megagry i liczne atrakcje dla dzieci sprawiły, że nikt się nie nudził, a wszyscy obecni mogli cieszyć się urokami literatury i sztuki na świeżym powietrzu. Jednym słowem: Plener Czytelniczy po raz kolejny udowodnił, że literatura potrafi łączyć pokolenia i inspirować do twórczych działań.