Debiut Volvo EX90 w Trójmieście

Krzysztof Nowosielski

To była jedna z najbardziej oczekiwanych premier motoryzacyjnych tego roku. Nowe, elektryczne Volvo EX90 zadebiutowało w Trójmieście. 6 maja premierowy pokaz zorganizował dealer Volvo Drywa. Rewolucyjny model szwedzkiego producenta to w pełni elektryczny, 7-osobowy SUV z zasięgiem do blisko 600 km na jednym ładowaniu.

Nowy flagowiec we flocie Volvo to wciąż charakterystyczna szwedzka bryła, jednak tym razem z nowoczesnym, modernistycznym, skandynawskim twistem. Widać to w każdym kawałku, od pięknej i eleganckiej formy, przez to co pod maską, po urzekające wnętrze. Kokpit zachwyca jakością wykonania, ergonomią, funkcjonalnością i pięknym, minimalistycznym wzornictwem.

Kiedy myślisz „Volvo” natychmiastowo przychodzi do głowy słowo: „bezpieczeństwo”. Ta marka od lat jest synonimem bezpieczeństwa w motoryzacji, nic zatem dziwnego, że nowe EX90 musi nie tylko spełniać wyśrubowane standardy ustanowione przez Volvo, ale też wyznaczać nowe kierunki. I tak właśnie jest dzięki zupełnie innowacyjnym systemie ochrony samochodu. Lidar to układ czujników wykorzystujący promienie laserowe do precyzyjnego mierzenia odległości i wykrywania wszelkich obiektów. Wykrywa on pieszych znajdujących się nawet 250 metrów przed pojazdem.

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność objawia się też w podejściu proekologicznym. Volvo EX90 zawiera około 15% stali pochodzącej z recyklingu, 25% aluminium pochodzącego z recyklingu, a także 48 kilogramów tworzyw sztucznych i materiałów biopochodnych pochodzących z recyklingu, co odpowiada około 15% wszystkich tworzyw sztucznych użytych w samochodzie – jest to najwyższy poziom wśród wszystkich dotychczasowych samochodów Volvo.

Volvo EX90 jest też pierwszym samochodem tej marki wyposażonym we wszystkie niezbędne urządzenia umożliwiające ładowanie dwukierunkowe. Jest to technologia, dzięki której można wykorzystać akumulator samochodowy jako dodatkowe źródło energii, na przykład do zasilania domu, innych urządzeń elektrycznych lub innego elektrycznego modelu Volvo.

Nowe EX90 jest smart, m.in. dlatego, że zamiast standardowego kluczyka samochodowego użyto tutaj smartfona, który automatycznie odblokowuje samochód oraz uruchamia osobistą sekwencję powitalną, gdy tylko podchodzisz do samochodu.

Ten szwedzki elektryk oferowany jest w trzech wersjach napędowych – z napędem tylnym lub na wszystkie koła. Dostępne moce to 279, 408 oraz 517 KM. Zasięg deklarowany przez producenta we wszystkich wariantach to około 580 kilometrów. Cennik otwiera kwota 399 900 zł.