Tym razem przygotowaliśmy dla Was piekielnie dobre zestawienie naszpikowane trójmiejskim pierwiastkiem. Andrzej Januszajtis zabiera nas na arcyciekawy spacer po Gdańsku, Jarosław Wasielewski przybliża 40 historii, które pomogą poznać, zrozumieć – i pokochać – Wrzeszcz odrobinę bardziej, a Kamil Wicik pokazuje nam fascynującą spowiedź legendarnego Krzysztofa „Jary” Jaryczewskiego. A na deser powieść finalisty gdańskiej nagrody literackiej „Europejski Poeta Wolności”.

Winda Schindlera

Autor: Darko Cvijetić

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Autor to finalista gdańskiej Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności” w latach 2020 i 2024. Tym razem pisarz zabiera nas w literacką podróż po dramacie, jaki rozegrał się w Bośni i Hercegowinie. Za pomocą bardzo poetyckiego języka przedstawia sytuację mieszkańców dwóch wieżowców w Prijedorze, mieście znanym ze zbrodniarzy. Pomiędzy nimi dochodzi do tragedii, ponieważ przyjaciele i rodzina muszą stanąć przeciw sobie w konflikcie i walkach. A przecież od lat 70. Przezywali tutaj wspólnie chwile smutku i radości. A teraz są wrogami, którzy płacą za wolność swoim życiem.

Wędrując ulicami Gdańska

Autor: Andrzej Januszajtis

Wydawnictwo: Marpress

Nikt nie pisze o Gdańsku tak jak Andrzej Januszajtis, który z losów jednego zakątka, domu, placu potrafi wysnuć fascynującą opowieść o miejscu i ludziach. Tym razem zabiera czytelników w podróż uliczkami jednego z miast Trójmiasta. A czego możemy się spodziewać? Wizyty w pracowni Heweliusza, analizy planów budowy dworca oraz zajrzenia do zegara w Gimnazjum Akademickim. Ale to nie wszystko, ponieważ badacz odpowiada także na wiele pytań związanych z Gdańskiem. Ta książka to hołd oddany ulicom Gdańska – niemym świadkom historii miasta. To po prostu trzeba przeczytać.

Wrzeszcz dla początkujących i średnio zaawansowanych

Autor: Jarosław Wasielewski

Wydawnictwo: Poggenkrug Jarosław Wasielewski

Publikacja ta to zbiór zaktualizowanych czterdziestu tekstów, które były publikowane w regionalnych trójmiejskich mediach, takich jak: kwartalnik „30 Dni”, magazyn „Garnizon” czy portalu trójmiasto.pl. Niektóre z nich występowały również na blogu autora, czyli „Wrzeszcz Jarosława Wasielewskiego”. Wspólnym tematem wszystkich tych artykułów jest jedna dzielnica Gdańska – Wrzeszcz. Od ogólnej wiedzy o dzielnicy – skąd się wzięła, dlaczego jest wyjątkowa i skąd pochodzi jej nazwa – po wątki wcześniej szerzej nieeksplorowane: zapomniane majątki, przedwojenne domy dla potrzebujących, niezrealizowane osiedle przy Dworze Rozstaje, lecznica dla koni z dostaw UNRRY, Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa, wrzeszczańskie „tysiąclatki”, przedwojenne i powojenne domy handlowe, kina i neony, wybuch bomby w supermarkecie Zodiak – i wiele innych.

Byłem w piekle. Krzysztof JARY Jaryczewski szczerze do bólu

Autor: Kamil Wicik

Wydawnictwo: Black Points

Możemy pokusić się o stwierdzenie, że na rynku wydawniczym właśnie ukazała się jedna z najbardziej szczerych publikacji ostatnich lat. Bezkompromisową rozmowę, opowieść o życiu i o muzyce z Krzysztofem Jaryczewskim, liderem Oddziału Zamkniętego, przeprowadził Kamil Wicik - jeden z najlepszych rodzimych dziennikarzy muzycznych. To opowieść nie tylko o muzyce lat 80., o życiu i twórczości Jarego, ale przede wszystkim o jego długiej, zwycięskiej walce z nałogiem alkoholowym. To książka, która daje nadzieję tym, którzy mimo że są na dnie walczą o swoje zdrowie. Krzysztof Jaryczewski, poprzez swoją historię, udowadnia, że można wyjść nawet z najgłębszego dna. Zgodnie z tytułem publikacja jest niezwykle szczerą wypowiedzią. Z całą pewnością jedną z najszczerszych z dostępnych na rynku pośród publikacji polskich artystów. Krzysztof opowiada m.in. o trudnym dzieciństwie, nieudanych małżeństwach, próbach samobójczych, detoksach, terapiach, w których uczestniczył. Ta opowieść nie oszczędza nikogo, a już najmniej samego autora.