Trójmiejskiej biblioteczki w takim wydaniu już dawno nie mieliśmy! A w niej same nowości od mieszkańców i o mieszkańcach. Trochę wielkich biografii, przybliżeń światopoglądów, a także historii naszego regionalnego świata. Przyjemnej lektury!

Z kurtyną i bez

Autor: Jerzy Limon

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

Coś dla fanów Jerzego Limona oraz czytelników naszego magazynu! Ta publikacja to hołd złożony profesorowi, który w latach 2016-2021 pisał felietony do „Prestiżu”. Jego współpraca z „Prestiżem” rozpoczęła się od wywiadu okładkowego z Martą Jaszczerską, a następnie przerodziła się w regularne dostarczanie tekstów na przeróżne tematy łączące w sobie codzienność oraz Szekspira, którego profesor Limon uwielbiał. Zbiór ten jest wspaniałą podróżą przez światopogląd osoby, która jako jedna z niewielu potrafiła eklektycznie łączyć ze sobą z pozoru dwie tak odległe sprawy.

JKB. Jan Krzysztof Bielecki

Autor: Maciej Głogowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Region

Publikacja ta to kolejny tom z serii „Wybitni Pomorzanie”, koncentrującej się wokół najwybitniejszych sylwetek Pomorzan – związanych z regionem. Wśród bohaterów znaleźli się przedsiębiorcy, artyści i politycy. Tym razem wybór padł na premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. Autor, Maciej Głogowski, przeprowadził wnikliwe wywiady ze znanymi osobistościami, jakie mogły poznać Bieleckiego, wśród nich znajdują się m.in. Lech Wałęsa, Janusz Lewandowski, Bogdan Borusewicz, Henryka Bochniarz czy Marek Piechocki.

Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel

Autor: Antoni Pawlak

Wydawnictwo: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego

Autor to wieloletni współpracownik Prezydenta Gdańska, a oprócz tego także jego przyjaciel. Książka jednak nie jest ani biografią, ani opisem dokonań czy zaniechań. To opowieść o wieloletniej relacji i współpracy, jaka narodziła się pomiędzy Adamowiczem i Pawlakiem. Mimo pracy udało im się zachować także znajomość, koncentrującą się wokół tematów Gdańska, ale nie tylko. Oprócz głównego tekstu do książki wplecione zostały fragmenty z bloga Adamowicza. Natomiast koniec przywołuje pamiętną datę 14 stycznia 2019, kiedy doszło do zabójstwa Prezydenta.

Cymelium – za czym podążamy, wędrując w nieznane

Autor: Natalia Dępczyk, Paweł Homma, Anna Kaczor, Dominik Kasicki, Zuzanna Marciniak, Agata Pieniążek, Monika Sarzyńska-Białek, Mateusz Szuba, Dorota Żuromska

Wydawnictwo: Mafia Literacka

Mafia Literacka to trójmiejski kolektyw, który skupia się na twórczym pisaniu tekstów literackich. Książka, którą aktualnie prezentują jest już drugim wydawnictwem tej grupy, która pod hasłem „Cymelium”, próbuje odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. W tomie znajdziecie dziewięć odpowiedzi na tytułowe pytanie, które składają się w wielką wyprawę w nieznane. Autorzy zabiorą czytelników poprzez podróż pociągiem, oglądanie mozaik, zaglądanie do lodówek czarodziejek, po wizytę w laboratorium przyszłości i szukanie tego i owego w łanach pszenicy.