Bursztyn to nie tylko żywica, lecz w tym przypadku fascynacja trwająca już ponad dekadę. Gdyńska marka ION to opowieść wpleciona w biżuterię, stworzona przez Emilię Kohut, która łączy tradycję znad Bałtyku z nowoczesnym designem. Tutaj liczą się wygodne formy i świetnej jakości naturalne surowce.

Jest w Gdyni miejsce, gdzie bursztyn nie jest traktowany wyłącznie jako surowiec. ION to znacznie więcej niż biżuteria, to sieć osób, które łączy wspólna wizja świata, pełnego sztuki, inspiracji i uważności.

Twórczynią marki jest Emilia Kohut, absolwentka ASP w Gdańsku, gdzie wyspecjalizowała się na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Już podczas studiów odkryła swoją pasję do technik jubilerskich, a bursztyn stał się dla niej źródłem inspiracji i medium do wyrażania siebie. Urodzona i wychowana w Gdyni, projektantka prowadzi tam własną pracownię, w której właściwie narodziła się idea marki ION.

- W moich oczach biżuteria nie jest tylko ozdobą. Od czasów antycznych, stanowiła ważne medium do wyrażania emocji, wierzeń i symboliki. Akompaniowała ludzkości w jej ważnych chwilach, będąc nie tylko świadkiem, ale także uczestnikiem wielu historii. Dzięki biżuterii możemy wyrażać siebie, przechowywać wspomnienia i nosić przy sobie ich fragmenty - podkreśla projektantka.

Naturalny bursztyn bałtycki to wyjątkowy surowiec, który odznacza się unikatową paletą barw oraz stopniem przezroczystości. Wyróżnia się spośród innych skamieniałych żywic jedyną w swoim rodzaju historią. Kształtowany przez miliony lat przez słońce, wietrzenie w piaskach i naciski lodowców, osiągnął formę nie tylko trwałą, ale też subtelnie delikatną. Jednak dla projektantki, bursztyn to nie tylko żywica.

- Od dziecka jestem związana z morzem, i w zasadzie od zawsze traktowałam bursztyn jako cenny dar Bałtyku. Rzemieślnicza fascynacja trwa natomiast już ponad dekadę. Jego nieprzewidywalność, unikalność każdej sztuki i organiczna natura czynią sprawiają, że to wyjątkowe medium w mojej twórczości. Wymaga on cierpliwości, precyzji i delikatności w obróbce. Właściwie każdy projekt powstaje z myślą o zachowaniu tradycji i autentyczności, przy jednoczesnym wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań - tłumaczy Emilia.

Design biżuterii skupia się na eleganckiej prostocie, umiejętnie łącząc ją z zaskakującymi detalami, co podkreśla współczesne podejście do klasyki. Wyjątkowe kompozycje materiałowe, w których dominuje bursztyn, harmonijnie łączą się ze srebrem i złotem, tworząc biżuterię, która jest hołdem dla naturalnego piękna oraz tradycji rzemiosła jubilerskiego.

Co więcej, w świecie pełnym pośpiechu, ION przypomina o wartości zatrzymania się na chwilę, ponieważ filozofia marki opiera się na sztuce dostrzegania piękna w codziennych momentach i czerpania z nich inspiracji.

- Głęboko wierzę w to, że nasza zdolność do tworzenia przedmiotów i nadawania im drugiego znaczenia jest tym, co nas uczłowiecza, wznosi ponad fizyczność i meandry codzienności. Działamy w swoim tempie, z dbałością o każdy detal, by tworzyć w sposób spokojny i zrównoważony. W ION chodzi o docenianie procesu i radość płynącą z bycia w pełni obecnym - podsumowuje projektantka.