We wrześniu poznaliśmy laureatów konkursu „Literacka Podróż Hestii”, która już od trzech lat wskazuje najciekawsze nurty w literaturze dla młodych czytelników i czytelniczek. Laureatką edycji 2023 została Aleksandra Herzyk i jej powieść „Wolność albo śmierć” wydana w formie… komiksu! Zwyciężczyni otrzymała 50 tys. zł nagrody. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

„Literacka Podróż Hestii” w 2023 roku odbyła się po raz trzeci i od swojego początku wyróżnia te pozycje literackie, które napisane są w języku polskim, a ich odbiorcą mają być dzieci w wieku od 10 do 15 lat. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 73 pozycje. Kapituła wybrała pięć najciekawszych, które następnie walczyły o miano najlepszej powieści dla dzieci. Wśród nominowanych znalazły się takie książki jak: „Biuro dzieci znalezionych” Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura); „Wolność albo śmierć” (tom 1) Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu); „Hydropolis” (tom 1) Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B.; „Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego) oraz „Przyjaciel Północy” Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci).

Zwycięzca mógł być tylko jeden i została nim Aleksandra Herzyk z pozycją „Wolność albo śmierć”. To nietypowa lektura przedstawiona w formie komiksu. Historia skupia się wokół losów młodej bohaterki, żyjącej w cieniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Za tekst, jak i rysunki odpowiada sama autorka, która musiała się zmierzyć także z ogromem wiedzy historycznej, co doceniła Kapituła, w skład której wchodzili: Artur Borowiński – prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, Katarzyna Kasia –prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Katarzyna Wasilkowska, autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii, Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży, Maciej Wojtyszko – reżyser i pisarz oraz Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Oprócz nagrody głównej dla wszystkich nominowanych przewidziano także inne niespodzianki. Każdy z nich będzie mógł wziąć udział w przeróżnych wydarzeniach literackich, takich jak Festiwal Góry Literatury, Rabka Festival, Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Czytaj! w Częstochowie, Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku, Targi Książki w Gdańsku.

Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest Grupa ERGO Hestia. Konkurs organizuje Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej. ERGO Hestia jest też Partnerem Strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.