Sierpień rozpoczynamy od skandynawskich motywów. Na początek historia Miłki Raulin - podróżniczka, która zdobyła Koronę Ziemi, tym razem zabiera nas w świat wspomnień o lodowej pustyni. Następnie polecamy powieść o trudnych latach 90., i równie trudnych relacjach ludzkich. A na koniec powieść-parabola, w której każdy może się odnaleźć!

600 kilometrów lodową pustynią

Autor: Miłka Raulin
Wydawnictwo: Luna

Miłka Raulin - zdobywczyni Korony Ziemi, która została trzecią oraz najmłodszą Polką dokonującą Trawersu Grenlandii, powraca z zapisem wspomnień z tej wyprawy, podczas której była jedyną kobietą w czteroosobowym zespole, przemierzającym ponad 600 km lodowej pustyni. Jest to bardzo inspirująca historia, po brzegi wypełniona zmaganiami Polki w trakcie 28-dniowej przeprawy przez grenlandzki lądolód. Relacja unikalna, bo od środka, niemal na żywo, dzień po dniu, przez łzy, radość, zmarznięcia i niewyobrażalny wysiłek. A to wszystko oczami jedynej kobiety z międzynarodowego zespołu. To historia kobiecej siły, determinacji i przełamywania swoich i innych blokad w rodzaju: jesteś za drobna. To historia, że może i jesteś drobna, ale wytrwała i skuteczna.

Nordkraft

Autor: Jakob Ejersbo
Wydawnictwo: Marpress

Powieść o ludziach lat dziewięćdziesiątych, który trafili w swoim życiu w ślepy zaułek i nie wiedzą, co dalej począć ze swoim losem. Tak się dzieje w przypadku Marii, Allana i Thomasa, ludzi, którzy prowadzą niezbyt perfekcyjne życie, które kręci się wokół nałogu narkotykowego. Maria spragniona jest miłości i bliskości, ale nie dostaje jej od skupionego na sobie dilera. Allan walczy o lepsze życie, gdyż niedawno rzucił swój nałóg, jaki mógł go zabić. Natomiast Thomas przeżywa swoje życie będąc ciągle na haju. Wokół tej trójki pojawiają się także inni, starający się im pomóc, ale czy można?

Nasłuchując pieśni wieloryba

Autor: Agnieszka Maliwiecka
Wydawnictwo: Novae Res

To niezwykła opowieść o tym, co na wskroś ludzkie: o relacjach z innymi, które nigdy nie są łatwe; o miłości, która nawet niszcząc, nie pozwala odejść; duszach, które poszukują zrozumienia. Jest to w końcu historia o trwaniu i przemijaniu, o poznawaniu i siebie, i świata, a także o magii, która każdego dnia dzieje się wokół nas. Klara, główna bohaterka, uzależniona jest od miłości. I to tak bardzo, że nie umie odejść od swojego toksycznego partnera, kokainisty i użytkownika pornografii. Nie snuje planów, ale także nie umie odejść. Do czasu, kiedy wyjeżdża do Indii…

Żurawie rzężą żałośnie

Autor: Adam Gosławski
Wydawnictwo: Novae Res

Akcja dzieje się w miejscowości zwanej Baranowem, która może stać się symbolem każdej miejscowości w Polsce. Na czele wszystkich stoi Ojciec Założyciel, dobry duch, który daje prace wszystkim, gdyż jest lokalnym inwestorem i otworzył zakład przetwórczy. Jest też lokalna grupa, która dzierży władzę. Jest ksiądz, który wszystkich zna i staruszkowie, wtrącający się do wszystkiego. Na końcu są szarzy obywatele, to oni próbują odbić się od szarej rzeczywistości i starają się zmienić swoje życie…