W lipiec wchodzimy z wymagającymi pozycjami literackimi, jednak nie zapominamy o trójmiejskim pierwiastku! Tym razem mamy dla was wspomnienia, które wyleczyły zarówno ciało, jak i duszę; przeżycia straty i oswojenia ze śmiercią oraz walkę ze stereotypami w kobiecym świecie. A na deser – sopockie spacery, które pozwolą spojrzeć na miasto z innej strony!

Szczęście

Autor: Magdalena Miłkowska
Wydawnictwo: -

Magdalena Miłkowska i jej debiut literacki to droga przez wspomnienia z choroby, gdzie nie tylko wyleczyła ciało, ale przede wszystkim duszę. Premiera książki miała miejsce w dniu trzydziestych trzecich urodzin autorki i jest zbiorem trzydziestu trzech doświadczeń, które kawałek po kawałku odkrywają tajemnice dbania o zdrowie emocjonalne. Magda przedstawia paradoks trudnej diagnozy, która okazuje się drogą do uleczenia duszy. Książka została wydana w pięknej oprawie autorstwa Ludki Umiastowskiej, córki uznanego trójmiejskiego malarza.

Zeszyt czasów żałoby

Autor: Szymon Kamiński
Wydawnictwo: Agrafka

„Zeszyt czasów żałoby”. To zbiór wierszy, opowiadań i notatek. Jak pisze wydawca: pozycja ta „to ciekawa kompozycja wierszy, przemyśleń i krótkich opowiadań. Tematyką przewodnią jest proces umierania, śmierć oraz radzenie sobie z targającymi nas emocjami w czasie przeżywania żałoby”. Czyli te tematy, które dotykają każdego człowieka na jakimś etapie życia. Jedni radzą sobie z tym lepiej, drudzy gorzej. Zawsze jednak wymaga to przepracowania. Cały tom przyjmuje chaotyczną strukturę, w której przeplatają się różne formy tekstowe. Tak jakby zostały one zapisane w zeszycie w przypływie ich pomyślenia i natychmiastowej chęci zapisania. Dzięki temu utwór pozwala na spokojne rozmyślania i przeżywanie kolejnych emocji. Tak jak w prawdziwym życiu.

Czempionki

Autor: Jovana Reisinger
Wydawnictwo: Marpress

Tina, Olivia, Claudia, Elle, Gala, Marie Claire, Brigitte, Joy, Grazia – wszystkie imiona bohaterek zostały zaczerpnięte z tytułów czasopism skierowanych do kobiet i utrwalających stereotypy na temat kobiet i mężczyzn. Jednak kobiety w tej powieści nie chcą zachowywać się, jak typowe kobiety w zmaskulinizowanym świecie. Próbują żyć wbrew temu, co przynosi im los, a nie są to łatwe doświadczenia. Dotykają ich wdowieństwo, nieplanowana ciąża, nowa miłość, niepłodność, zaręczyny, spadek czy przypadkowe spotkanie z inną kobietą. Każde wydarzenie to przeszkoda, ale również możliwość poznania siebie i własnych pragnień. Czy każdej z nich uda się osiągnąć zamierzony cel?

Spacerownik sopocki. Siedem tras po magicznych zakątkach Sopotu

Autor: Tomasz Kot
Wydawnictwo: Smak słowa

Dobra wycieczka można zacząć się już za progiem mieszkania, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie się udać. Tomasz Kot proponuje w swojej książce kilka sprawdzonych tras, jakimi można poruszać się w Sopocie, by przeżyć niesamowitą przygodę z przestrzenią - sielskość prowincji, magia kurortu i powiew wielkiego świata - wszystko to można znaleźć w tym mieście. Do tego warto dodać ludzi, którzy wypełniają miasto swoimi osobowościami, ci znani i mniej znani, jednak będący częścią miejscowości. To wszystko składa się na koloryt Sopotu. Dlatego warto przejść się różnymi zakamarkami, podwórkami i leśnymi ścieżkami, bo nigdy nie wiadomo, jaka historia czai się tuż obok gotowa, by ją usłyszeć.