Jesień nie rozpieszcza, ale trójmiejska biblioteczka wręcz przeciwnie! Tym razem mamy dla Was dwa gorące debiuty prosto z Trójmiasta, a na deser coś zabawnego z łotewskiej wsi oraz przewrotny kryminał, który nikogo nie pozostawi obojętnym…

Kroniki Conectora: Geneza

Autor: Nordine Sekkar

Wydawnictwo: Novae Res

Zaczynamy od debiutujących, młodych twórców wprost z Trójmiasta. Na początek trochę fantastyki, żeby oderwać się od szarówki dnia codziennego. W tym przypadku mamy do czynienia zapamiętnikiem tytułowego bohatera – Conectora. Spisuje w nim wszystkie swoje przygody, a nie było ich wcale tak mało. Od narodzin kosmosu, poprzez rozwój nieśmiertelnych aż do ich porażek i powstania ery Wielkich Demonów. Jednak to nic w porównaniu z historia Sun Wukonga – potężnego bohatera starożytnych Chin. My polecamy, zwłaszcza żeby zobaczyć, za czym młodzi teraz podążają…

98% Klary

Autor: Kamila Szczepańska-Górna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Erxos

Kolejny debiut – tym razem mieszkanki Gdańska. W tym przypadku zapraszamy do świata thrillera i kryminału. A o czym? Klara to młoda programistka, która wiedzie swoje spokojne życie. Aż do czasu, kiedy znajduje się w niewłaściwym czasie i niewłaściwym miejscu. I od teraz już nie jest tak spokojnie – wydarzenia coraz bardziej zacieśniają się wokół bohaterki, a ona nie wie jak z tego wyjść. Zwłaszcza jak obok niej pojawia się Maks – płatny morderca – i Dominik, jego przyjaciel. Co z tego wyniknie?

Chochma

Autor: Svens Kuzmins

Wydawnictwo: Marpress

Rok 1992. Chochma, na zachodzie Łotwy. Na placu miasta zbierają się mieszkańcy miasta, by obejrzeć jak z piedestału zostaje obalony pomnik Lenina. Co będzie dalej? Książka to zbiór historii, które można traktować jak krótkie opowiadania o postkomunizmie i jego piętnie na kraju, ludziach i ich myśleniu. Tylko miejscowość jest fikcyjna. A cała reszta zdaje się być prawdą, nawet ta najbardziej absurdalna rzecz.

Oddaj albo giń!

Autor: Olga Rudnicka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Na koniec coś lekkiego i przyjemnego. Praca w bibliotece – wydaje się, że nie ma nic lepszego i nudniejszego. Tak też myślała główna bohaterka – Matylda Dominiczak – do czasu, kiedy nie natknęła się na trupa jednego ze swoich czytelników w archiwum. I od tej pory staje się ona główną podejrzaną. Mimo że wszyscy jej zakazują, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odkryć prawdę – kto zabił, dlaczego i dlaczego ona została w to wszystko wplątana? Z jakim skutkiem jej się to uda? Tego dowiecie się po przeczytaniu!