Kiedy w domu rozchodzą się zapachy grzybów, kapusty kiszonej oraz smażonego karpia – to wiadomo, że święta już za pasem. Boże Narodzenie, bo o nim mowa, to chyba ulubione święto Polaków, i to nie tylko ze względu na atmosferę i aurę jaką w tym okresie można spotkać, ale głównie przez jedzenie – a tradycyjnych pyszności jest bez liku!

Każdy region Polski ma swoje tradycyjne potrawy, które muszą znaleźć się na świątecznym stole. Jednak istnieje także baza takich dań, które są popularne w całym kraju, bez względu na region. Właściwie to dzięki nim święta są świętami. A co do nich możemy zaliczyć? Karpia, pierogi, bigos wigilijny, uszka czy rybę po grecku. Z kolei wśród słodkości króluje sernik czy makowiec, ale znajdą się także inne smakołyki, jak świąteczne orzeszki czy nawet… pączki! Co dom, to obyczaj, ale złota zasada jest jedna: dań musi być 12!

Również restauracje prześcigają się corocznie w świątecznym menu, by jak najlepiej zadowolić swoich gości. Każdy lokal dopracowuje tradycyjne przepisy lub lekko je modyfikuje, w ten sposób danie staje się „ich”. Warto w tym czasie próbować tych pyszności. My również przeszliśmy się po trójmiejskich lokalach i sprawdziliśmy, czym mogą się pochwalić restauracje. Oto kilka sprawdzonych przepisów wprost z trójmiejskich kuchni cenionych restauracji!

Bulion z grzybów leśnych

Cafe Xander

Składniki:

50g borowika suszonego

50g podgrzybka suszonego

50g maślaka suszonego

0,8kg cebuli

100g masła

150ml wódki z ziemniaków

Ziele angielskie

Liście laurowe

Sól, pieprz, cukier

Przygotowanie:

Grzyby namaczamy w zimnej wodzie dzień wcześniej - aby wydobyć z nich jak najwięcej aromatu. W szerokim rondlu karmelizujemy cebulę na maśle i dodajemy przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i cukier. Podsmażamy do uzyskania lekko brązowego koloru, następnie dodajemy namoczone grzyby razem z wodą i uzbrajamy się w cierpliwość. Gotujemy na wolnym ogniu minimum 5 godzin, tak aby wywar lekko „mrugał”, a aromat z grzybów i karmelizowanej cebuli przedostał się do wywaru. Następnie wywar przecedzamy i stawiamy na ogniu. Gdy bulion się zagotuje dodajemy tajny składnik - mianowicie odrobinę wódki ziemniaczanej. Bez obaw, zupa nie będzie posiadać procentów, gdyż te całkowicie odparują, pozostawiając wyłącznie lekko słodki aromat. Tak powstały bulion podajemy z domowymi kluseczkami i kwaśną śmietaną.

Łazanki z sosem śliwkowym, szarpaną kaczką i cytrusami

Checz Rewa

Składniki:

Łazanki:

250g mąki pszennej, 2 jajka i 2 żółtka, szczypta soli

Sos śliwkowy z szałwią:

100g suszonych śliwek wędzonych, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, 1 goździk, szałwia do smaku, sos pozostały z pieczenia udka, sól i pieprz

Pieczone udko z kaczki:

2 udka z kaczki, 4 łyżki miodu, 4 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki soku z cytryny, 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, 1 łyżeczka mielonego imbiru, sól, pieprz

Przygotowanie:

Łazanki:

Mąkę wsypać do miski, wbić jajka, dodać żółtka i sól. Ręką wymieszać składniki, następnie skrapiając niewielką ilością wody (około 1/4 szklanki), łączyć składniki w jednolitą kulę. Ciasto wyłożyć na stolnicę i wygniatać przez około 10 minut, aż będzie elastyczne. Następnie zawinąć w wilgotną ściereczkę i odłożyć na godzinę. Cienko rozwałkować i pokroić najpierw na paski o szerokości 2 cm, następnie w poprzek na 2- 3 cm kawałki. Zagotować osoloną wodę i wrzucać łazanki partiami. Gotować przez około minutę, odławiać łyżką cedzakową i odkładać na talerz.

Sos śliwkowy:

W garnku podsmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodać goździk. Wszystko razem podlać szklanką wody lub sosem z pieczenia mięsa (1 szklanką). Całość gotować ok. 5 min. Wyjąć goździk, dodać pokrojone w paski śliwki i gotować jeszcze 5 minut. Na koniec zmiksować blenderem na gładki sos.

Udka z kaczki:

W większej misce wymieszać dokładnie wszystkie składniki, i do tak powstałej marynaty włożyć udka. Odstawić je na całą noc do lodówki. Włączyć piekarnik i ustawić go na 180 stopni C. Przełożyć udka wraz z marynatą do rękawa foliowego i piec przez 80-90 minut, do miękkości. Na koniec wykańczamy danie filetowanymi pomarańczami i grejpfrutami, posiekanymi orzechami włoskimi oraz liśćmi świeżej szałwii.

Sernik z makiem, wanilią i karmelizowanymi orzechami

Tłusta Kaczka

Składniki:

Spód do sernika: 2 opakowania herbatników, 50g masła

Sernik:

500ml śmietany 30%, 200g cukru, 800g serka mielonego na sernik bez cukru, 120g zmielonego maku lub gotowej, masy makowej z bakaliami, 6 jajek, 3 żółtka, 1 laska wanilii

Orzechy w karmelu:

6 łyżek cukru, 60g orzechów włoskich, 3 łyżki śmietany 30%

Przygotowanie:

Spód do sernika :

Herbatniki mielimy na gładki puder, łączymy z roztopionym masłem i rozprowadzamy równo na okrągłej blaszce (28 cm) wyłożonej pergaminem. Spód pieczemy w 180°C 10 min.

Sernik:

Jajka, ser, cukier, mak, wanilię, śmietanę - łączymy do momentu aż wszystkie składniki będą stanowiły gładą całość. Masę zalewamy na wcześniej przygotowany spód w blaszce i pieczemy w temperaturze 100°C przez 2.5 godz. Po upływie czasu uchylamy piec i zostawiamy tak do momentu całkowitego wystudzenia, po czym przekładamy sernik do lodówki, gdyż tam dopiero stężeje. Tak przygotowane ciasto kroimy na 12 kawałków, każdą porcję dekorujemy łyżką karmelizowanych orzechów włoskich.

Pierś z kaczki z modrą kapustą, skorzonerą i gnocchi alla romana

Hotel Almond

 

Składniki:

220g piersi z kaczki

Kapusta czerwona:

0,5kg kapusty czerwonej, 0,5l wina czerwonego, 30g rodzynek, 30g masła, 10g przyprawy do piernika, 50g tłuszczu z kaczki, 20ml octu winnego, 25g miodu

Skorzonera:

0,5kg skorzonery, 1/2 cytryny, 0,5l mleka, 30g masła, 0,2l śmietany 30%

Gnocchi alla romana:

150g kaszy mannej, 3 żółtka, 150g parmezanu, 30g masła

Przygotowanie:

Pierś z kaczki solimy i pieprzymy, kładziemy na zimną patelnię od strony skóry i smażymy na średnim ogniu około 2 min przekładając na drugą stronę na kolejne 2 min powtarzając czynność ¾ krotnie . Odstawiamy pierś w ciepłe miejsce na około 5 min.

Kapustę czerwoną siekamy, do rozgrzanego garnka dodajemy tłuszcz z kaczki, cebulę czerwoną pokrojoną w kostkę i smażymy następnie dodając czerwoną kapustę. Wlewamy czerwone wino i ocet winny oraz rodzynki, dusimy pod przykryciem do miękkości. Dodajemy przyprawę do piernika, miód i masło, redukujemy pozostały sos w kapuście aż zgęstnieje.

Skorzonerę myjemy, obieramy i wkładamy do wody z sokiem z cytryny, obraną skorzonerę kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w mleku do miękkości. Cedzimy przekładamy do blendera, dodajemy śmietankę i masło i mielimy do konsystencji puree.

W garnku rozgrzewamy mleko i masło, stopniowo wsypujemy kaszę mannę cały czas mieszając, gdy kasza zacznie gęstnieć dodajemy żółtka i parmezan. Całość wykładamy do naczynia wysmarowanego masłem na płasko grubości około 1,5cm, odkładamy do lodówki do ostygnięcia. Kroimy gnocchi na mniejsze kawałki i smażymy przed podaniem.