Nissan Qashqai

Wzór crossover’a po raz trzeci!

Marcin Wiła
Krzysztof Nowosielski

Nissan z modelem Qashaqi, w momencie debiutu pierwszej generacji w 2006, był jednym z pionierów rozwoju nowego segmentu rynku – crossover’ów. Był to kompaktowy, miejski samochód o lekko uterenowionym charakterze. Auto idealne do wszechstronnego zastosowania. Ponad 15 lat od debiutu pierwszego wcielenia, na rynku dostępna jest już III generacja Qashqai, którą prezentujemy dzięki dealerowi Nissan Zdunek KMJ.

Nissan Qashqai III generacji stylistycznie ma bardzo dużo wspólnego z pokazanym wcześniej nowym Juke’iem. Projekt jego nadwozia powstał w europejskim studiu projektowym w Londynie w Wielkiej Brytanii, co dostosowało go do oczekiwań europejskich nabywców. Jest to pierwszy nowy model przeznaczony na rynek starego kontynentu wykorzystujący platformę CMF-C. Głównym założeniem koncepcji inżynieryjnej było zachowanie proporcji Nissana Qashqai poprzedniej generacji, które były „w sam raz” i stanowiły klucz do sukcesu tego modelu. Pojazd z założenia ma po prostu sprawnie poruszać się po miejskich ulicach i być łatwym do zaparkowania, a przy tym oferować przestronne i komfortowe wnętrze.

Sylwetka nowego crossovera wyróżnia się wydatnymi nadkolami, zwiększonym rozstawem osi i nawet 20-calowymi obręczami kół.

Także wnętrze robi wrażenie! Elektrycznie regulowane fotele z pamięcią ustawienia i funkcją masażu są naprawdę wygodne. To dość szokująca nowość w japońskim samochodzie! Wykończenie jest przyzwoite, ciężko dopatrzeć się jakichkolwiek niedoskonałości. Ogólne wrażenie jakie sprawia nowy Qashqai jest bardzo dobre.

Miłośnicy nowoczesnych multimediów nie będą mieli powodów do narzekania. Qashqai oferuje duże wyświetlacze – zarówno w konsoli centralnej jak i przed oczami kierowcy. Zwracam też uwagę, że w samochodzie jest sporo tradycyjnych, jednofunkcyjnych przycisków, co mnie osobiście bardzo się podoba.

Najwięcej rewolucji nastąpiło jednak w kwestii napędu!

e-POWER

Qashqai to drugi europejski model Nissana, który jest wyposażony w innowacyjny układ napędowy e-POWER. Jest to oferowane wyłącznie przez Nissana, unikatowe rozwiązanie w zakresie elektryfikacji. W skład układu e-POWER wchodzi wysokowydajny akumulator, silnik spalinowy o zmiennym stopniu sprężania, generator prądu, falownik oraz zamontowany z przodu silnik elektryczny o mocy 150 kW. Ten unikatowy napęd powoduje, że moc na koła przenoszona jest wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego, czego skutkiem jest natychmiastowe i płynne przyspieszenie.

Wyjątkową cechą systemu e-POWER jest fakt wykorzystania silnika benzynowego jedynie w celu wytwarzania energii elektrycznej – koła napędzane są wyłącznie przez silnik elektryczny. Oznacza to, że tradycyjna jednostka spalinowa zawsze pracuje w optymalnym zakresie obrotów, co ma przekładać się na dużą oszczędność paliwa w warunkach miejskich.

Wielozadaniowiec!

Nowy Nissan Qashqai robi bardzo dobre wrażenie. Świeża stylistyka, praktyczne rozwiązania, funkcjonalne wnętrze i duży komfort podróżowania. Ten model kolejny raz, w bardzo przystępny sposób łączy kilka cech, sprawiając, że jest to dobry wybór zarówno jako samochód miejski, jak i rodzinny.

Podwyższone zawieszenie daje większą swobodę jazdy, niż ma to miejsce w przypadku typowych kompaktów, a silnik zapewnia sprawny napęd.

To co wyróżnia Qashqaia na tle konkurencji to luksusowe dodatki, które mogą być w nim opcjonalnie zainstalowane.

Podstawowa cena wersji Visia z silnikiem 1.3 MHEV 140 KM i manualną skrzynią to wydatek 115 200 zł. Najdroższy wariant Tekna z silnikiem e-POWER 190 KM to koszt 198 250 zł.