The Hideway Home
Ten gdański apartament stanowi geometryczną kompozycję brył i płaszczyzn, wyrzeźbioną w palecie nat§uralnych materiałów takich jak drewno, beton, mikrocement i kamień. Surowe i monolityczne tekstury harmonizują z neutralnymi naturalnymi tkaninami czy eleganckimi, ale zarazem subtelnymi akcentami.
Na powierzchni 70 m. kw. umieszczono 6 pomieszczeń: przestronny salon stanowiący ponad połowę jego powierzchni, 2 sypialnie, łazienkę, toaletę i korytarz.
Strefa kuchenno-jadalniana skupiona jest wokół dużego, indywidualnie wykonanego drewnianego stołu. Taki układ podkreśla oś centralną pomieszczenia, która zwieńczona jest surowym betonowym korytem z subtelnymi mosiężnymi detalami. Pozostała część kuchni dyskretnie ukryta jest za regularnym rytmem ryflowanych drewnianych płaszczyzn. Z kolei strefa salonu „porzuca” układ linearny na rzecz otwartego planu, dającego komfortowe warunki do spotkań i relaksu.
Przestrzeń pomiędzy strefą dzienną, a strefą nocną została wykończona wertykalnymi fornirowaymi panelami, zwieńczonymi horyzontalną płaszczyzną sufitu wykonanego z tkaniny. Sypialnie zaprojektowane zostały jako proste i kompaktowe kubatury, w których jasne, drewniane podłogi i wysokie listwy przypodłogowe otulają ściany wykończone naturalnym tynkiem wapienno-marmurowym. Główna łazienka to skromne pomieszczenie skrojone z płaszczyzn białego mikrocementu oraz płyt indywidualnie zaprojektowanego lastryko.
- Mieszkanie projektowane było dla nas, tj. 4 osobowej rodziny z psem – mówi Anna Stojčev-Młyńska z firmy ACOS, projektantka wnętrza. - Bardzo cenimy sobie wspólne spędzanie czasu, ale również przebywanie w gronie najbliższych przyjaciół, stąd istotna była duża, otwarta i funkcjonalna przestrzeń dzienna. Design, który może sprawiać wrażenie jednoliniowego, przy lepszym poznaniu okazuje się zaskakująco interaktywny. Miejsce to jest w stanie spełniać rolę zarówno eleganckiej jadalni z całkowicie ukrytym aneksem kuchennym i indywidualnie zaprojektowanymi meblami, ale też przerodzić się w rodzinną kuchnię, w której przy dużej ilości zabawy powstają fantastyczne pierogi. Strefa lounge to też prywatna sala kinowa i bawialnia dla dzieci, ze stolikiem kawowym służącym jako scena dla występów naszych córek. Przestrzenność tego miejsca podkreślają również duże przeszklenia oraz 2 balkony – opowiada projektantka. I dodaje: - Oboje jesteśmy designerami i tworzymy projekty rozrzucone po całej Europie od Wielkiej Brytanii, przez Norwegię po Bałkany. Daje nam to wiele satysfakcji, ale też wymaga od nas życia na wysokich obrotach z momentami przeładowania ilością dynamicznie zmieniających się informacji, dlatego aspiracją było stworzenie miejsca dającego ukojenie od miejskiego i zawodowego zgiełku oraz dającego nam luksus jakim jest możliwość indywidualnej interpretacji czasu i przestrzeni.
Projekt został doceniony na międzynarodowym konkursie Dezeen Awards 2022 i jako jedyny z Polski został wybrany do grona 6 najlepszych projektów wnętrz apartamentów.