Dacia Jogge

7-osobowa nowość

Krzysztof Nowosielski

Dacia, jako jedna z nielicznych marek w branży motoryzacyjnej, wyznacza standardy w tak zwanym budżetowym segmencie rynku. Temu producentowi nie można odmówić konsekwencji w oferowaniu samochodów za rozsądne pieniądze. Spełniają one przy tym nie tylko te najbardziej podstawowe funkcje przypisywane samochodom, ale często dają coś „ekstra”. Najnowszy Jogger to duży, rodzinny samochód, który oferuje nawet 7 miejsc. A w tej klasie cenowej to jedyna taka oferta. Samochód z pogranicza kombi i crossover’a można już oglądać w salonach Dacia w Gdyni, Gdańsku oraz Sopocie.

Samochód wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do przestronności i uniwersalności. Jogger ma nadwozie typu kombi o długości 4,55 m i rozstaw osi o długości aż 2,90 m. Oferuje dzięki temu najprzestronniejsze wnętrze w swoim segmencie.

Dacia Jogger dostępna jest w wersji 5 i 7-miejscowej oraz trzech poziomach wyposażenia: Essential, Comfort oraz serii limitowanej Extreme. Nadwozie może być pokryte w sześciu kolorach: niemetalizowanym Biel Alpejska oraz metalizowanym Niebieski Iron, Szary Comète, Szary Moonstone, Czarna Perła i zupełnie nowym kolorze Brązowy Terracotta.

W tylnej części kabiny znajduje się trzymiejscowa kanapa składana w układzie 2/3-1/3 oraz opcjonalnie dwa składane fotele w trzecim rzędzie. Przestrzeni nie brakuje także w bagażniku. Maksymalna pojemność przestrzeni ładunkowej, po złożeniu wszystkich tylnych siedzeń to aż 1 819 litrów.

Istotną cechą jest także konstrukcja typu crossover. Ten uterenowiony charakter samochodu jest bardzo popularny w ostatnich latach i podoba się klientom. Nowa Dacia ma tylko o 1 cm mniejszy prześwit niż topowy w gamie Duster. Dodatkowo nadwozie zdobią plastikowe elementy ochraniające, a w praktyce, samochód dobrze radzi sobie na nawet najbardziej wyboistych drogach. Ponieważ Jogger ma francuskie korzenie, jest także jak na swoją kategorię wygodny.

W chwili obecnej w ofercie są dwie wersje silnikowe z 6-biegową skrzynią manualną. Jest to nowy silnik benzynowy TCe 110 oraz dwupaliwowy silnik TCe 100 LPG. W 2023 roku oferta zespołów napędowych zostanie uzupełniona o wersję hybrydową. Każdy z modeli oferuje wystarczające osiągi, a model z silnikiem LPG, także oszczędność w postaci tańszego paliwa.

Dacia Jogger stylistycznie może się podobać. Przód jest bliźniaczy z modelem Sandero, natomiast tył budzi skojarzenia z Volvo. Samochód jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin, dla których liczą się podstawowe cechy samochodu – takie jak przestronność, funkcjonalność i podstawowy komfort. Nie mają oni natomiast wygórowanych oczekiwań co do multimedialnego wyposażenia lub luksusowych dodatków.

Ciekawostką są także modułowe relingi dachowe, które można przekształcić w poprzeczki kilkoma obrotami klucza. Na potrzeby różnych podróży i przejazdów można je zmienić w dachowy bagażnik o ładowności do 80 kg (np. na rowery, narty, box dachowy itd.). System ten jest chroniony patentem.

Ceny 5-miejscowej Dacii Jogger zaczynają się od 63 400 PLN, a wariantu 7-miejscowego – od 66 400 PLN. Aby przekonać się o zaletach nowego modelu, zapraszamy do salonów Dacia Zdunek w Gdyni, Sopocie oraz Gdańsku.