W najmłodszej przedwojennej dzielnicy Gdyni, bezpośrednio w otoczeniu nadmorskich lasów, powstała zupełnie nowa koncepcja architektoniczna - nowoczesna nadbudowa wielorodzinnej kamienicy. Projektanci postanowili stworzyć swoisty miejski azyl, w którym pęd miasta nie będzie odczuwalny, jednocześnie tworząc zdrowe, ulepszone środowisko urbanistyczne.

Zupełnie nowy potencjał tkwi w starych budynkach, udowodniła to ostatnio pracownia projektowa Interurban powołując do życia nowy byt, czyli nadbudowę gdyńskiej kamienicy. Dlaczego? Ponieważ właśnie takie rozwiązania mają hamować trend wyprowadzki na przedmieścia.

- Z jednej strony zamierzenie to posłużyć miało powiększeniu przestrzeni życiowej lokatorów, z drugiej zaś wpisuje się w szerszy kontekst dyskusji o samym mieście. Klasyczny mechanizm rozlewania się miast, postępujący wzrost cen nieruchomości, a w następstwie tego przeprowadzka do przedmieść sprawia, że współcześnie należy szukać nowych form zagospodarowania i przekształcania tego co już mamy – tłumaczą architekci z pracowni Interurban.

Projektowana nadbudowa nie jest nowym niezależnym mieszkaniem, a jedynie rozbudową istniejącego lokalu na trzeciej kondygnacji w budynku, który podlegał już zmianom w latach 80. Trudności związane z realizacją, konieczność wzmacniania fundamentów metodą iniekcji sprawiły, że konstrukcja została zaprojektowana jako lekka, szkieletowa z elementów drewna klejonego. Do wykończenia elewacji wykorzystano natomiast dwa podstawowe materiały: ocynkowaną blachę trapezową oraz drewnianą deskę elewacyjną.

- Takie zestawienie wynika bezpośrednio z faktu zastosowanej technologii. Drewniana struktura budynku wykończona została tożsamym materiałem fasadowym, natomiast blacha chroni drewno przed warunkami zewnętrznymi oraz stanowi nawiązanie do portowego charakteru miasta Gdyni – podkreślają architekci.

Charakter nadbudowy gdyńskiej kamienicy doskonale wpisuje się w wszechobecny modernizm. Ważną zaletą są także przeszklenia, dzięki którym jego wnętrze lepiej koresponduje z otoczeniem. Sama nadbudowa wyróżnia się, jednak co najważniejsze ze smakiem została wkomponowana w istniejącą już strukturę. Być może już wkrótce, dzięki takim rozwiązaniom mieszkańcy nadal będą mogli pozostać w mieście…